Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Plísně a zápach nohou? Střídejte boty i ponožky

Zdraví

  7:00
Mnoho hodin v uzavřené obuvi, ale i nepříjemné kožní plísně – obojí může způsobovat zápach nohou. Tímhle společensky znemožňujícím handicapem trpí mnoho lidí, někteří s ním bojují v podstatě neustále. Co s tím?
Zápach nohou - ilustrační foto

Zápach nohou - ilustrační foto foto: Shutterstock

"K zápachu nohou dochází, když v uzavřeném prostředí bot a ponožek dochází k zvýšené produkci potních žláz chodidel. Toto prostředí je výhodné pro množení bakterií. Právě kombinace zvýšené produkce potu a bakterií způsobuje zápach," vysvětluje lékárník PharmDr. Tomáš Arndt.

Kdo tráví celý den v pohorkách – nebo, v případě žen, v kozačkách –, vytváří ideální prostředí pro vznik zápachu. Riziková je uzavřená obuv z umělých materiálů, která neumožňuje pokožce dýchat a nohy se v ní více potí. Proto je vhodnější celokožená obuv.

Přírodním materiálům je ale rozumné dát přednost i u ponožek. Takže lepší je každopádně vysoký podíl například bavlny a naopak malý podíl umělých vláken. Zápach nohou mohou částečně zmírnit ponožky s obsahem stříbrných vláken nebo s výtažkem z aloe vera.
Zahálka - ilustrační foto.

Častou příčinou zápachu jsou také kožní plísně, které se na nohou a nehtech často vyskytují. S nimi se lze vypořádat jak volně prodejnými antimykotickými mastmi, pudry a zásypy, tak léky na lékařský předpis. Pokud se vám plísně vrací nebo se postupem času zhoršují, je na místě vyhledat ordinaci lékaře.

Se zápachem nohou je ovšem nejúčinnější začít bojovat ještě předtím, než vůbec stačí vzniknout. Účinnou prevencí je časté střídání nejen bot, ale také ponožek – samozřejmě není řeč o čistých ponožkách každý den. Pokud je to možné, nezůstávejte celý den v jedněch botách a ponožkách.

Když to počasí a prostředí umožňují, je ideální chodit v otevřené obuvi. Současně preventivně působí vhodné koupele nohou.

Další možností jsou zásypy a spreje, které brání pocení a také fungují jako deodorant nohou. I ty je ale třeba vybírat s rozvahou.

"Doporučuji si přečíst složení přípravku. Ideální jsou ty, které obsahují nějaký výtažek z rostlin působící jako prevence proti vzniku plísní. Například olej z čajovníku australského nebo extrakt z grapefruitových jader," radí lékárník. Přípravky proti zápachu nohou se buď ve formě spreje vstřikují přímo do bot, nebo se aplikují na pokožku nohy.

Autor:
Témata: ponožky, obuv, plíseň

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...