Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pocení ve vedrech je zdravé, bez něj může dojít k přehřátí, říká odbornice

Zdraví

  7:00
Horké léto může být i nebezpečné. Je důležité dbát na pitný a klidový režim a předcházet tak přehřátí organismu. „První pomocí při úžehu či úpalu je vyhledat chladné, stinné místo a zvednout dolní končetiny nahoru nebo si je podložit. Současně preferovat uvolněný oděv a tělo postupné ochlazovat obklady a ledem. Především bychom měli chladit hlavu a kůži těla ventilátorem či klimatizací,“ radí dermatoložka Martina Neradová Richterová, Medicom Clinic v Brně.
Pot - ilustrační foto.

Pot - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Co může způsobit úžeh a úpal? Mohou mít trvalé následky?
Poškození teplem, kam řadíme mimo jiné také úpal a úžeh, způsobují vnitřní faktory. Mezi ně řadíme například zvýšenou tvorbu tepla (poruchy funkce sítnice), nedostatek tekutin a soli k tvorbě potu. Současně se na nich podílí i faktory vnější, jako je nedostatek odvodu tepla, k němuž může dojít vlivem okolních podmínek. Zde je to především vyšší vlhkost, špatné pracovaní prostředí a celková teplota nad 35°C. Nejčastěji úžeh a úpal vznikají kombinací obou těchto oblastí. U úžehu se však jedná o působení přímého slunečního záření a při včasné léčbě bez trvalých následků.

Jak poznat dehydrataci

  • Mírná dehydratace - žízeň, bolest hlavy, malátnost, závratě, pocit únavy, letargie příčina: stačí hodina pohybové aktivity v teplém prostředí bez napití
  • Střední dehydratace -  sucho v ústech, úbytek moči, letargie, zrychlený tlukot srdce, ztráta pružnosti kůže
  • Těžká dehydratace - extrémní pocit žízně, absence moči, rychlé dýchání, výkyvy psychiky, pocity chladu, vlhká pokožka život ohrožující stav, může skončit úmrtím postiženého

Lidovky.cz: Jak se projeví úžeh a jak úpal v počáteční fázi. Jak se jim vyhnout?
Úpal s projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností, zvracením, zrychleným tepem a dýcháním. Stav se může rychle zhoršovat až do bezvědomí, křečí či šoku. Úžeh, nebo také sluneční úpal, má podobné projevy jako u úpalu, ale na rozdíl od něj může mít časové zpoždění. Projevit se může v noci po oslunění, kdy je kůže opálená nebo spálená sluncem. Prevence spočívá v dostatečném příjmu tekutin, střídavém ochlazování (například koupání, sprchování, zvlhčování kůže, nošení pokrývky hlavy a zejména u dětí zvlhčování vlasů).

Lidovky.cz: Jak se chovat, když zjistím, že mám úžeh nebo úpal?
První pomocí je vyhledat chladné, stinné místo a zvednout dolní končetiny nahoru nebo si je podložit. Současně preferovat uvolněný oděv a tělo postupné ochlazovat obklady a ledem. Především bychom měli chladit hlavu a kůži těla ventilátorem či klimatizací. Současně dbát na dostatek tekutiny – nejlépe iontové nápoje, mírně oslazená voda s citronem nebo voda se solí. V případě potíží se dostavit k lékaři.

Lidovky.cz: Jak se bránit přehřátí organismu?
Doporučuji dostatek tekutin, střídavé ochlazování, vyhnout se pobytu v horku a nosit ochranný oděv. Zde jde především o pokrývku hlavy a vzdušné oblečení. Přijmout bychom měli také speciální režim při pobytu na slunci (do 10 hodin, od 15 -16 hodin).

Lidovky.cz: Je dobré bránit se pocení, když se člověk hodně potí?
Pocení při rizikových podmínkách není vůbec vhodné omezovat, protože může být narušena termoregulace. Při vysokých teplotách pak dochází k přehřátí organismu, kolapsům, úžehům či úpalu. Zejména ohroženy jsou malé děti a kojenci, obézní lidé, osoby s nemocemi srdce a oběhového systému nebo starší osoby.

Lidovky.cz: Je v pořádku používat ve vedrech deodorant?
Ano, určitě, deodoranty tvoří součást každodenní hygieny a jejich používání by tedy nemělo být něčím výjimečným. Pocením dochází k přirozené termoregulaci těla a následný případný zápach vzniká rozkladem vylučovaných látek pomocí bakterií.

Lidovky.cz: A jaký druh deodorantu doporučujete – stříkací nebo tuhý?
Na samotnou redukci potu nemá provedení vliv. Jedná se spíše o osobní preferenci každého z nás. Pokud nás pot hodně omezuje, je možné sáhnout také po aplikaci botulotoxinu. Pomocí drobné jehličky je látka vpichována do podpaží či dalších míst, kde dochází k nadměrnému pocení. Celý zákrok trvá asi půl hodiny a provádí se s místní anestezií. Účinek přetrvá asi šest měsíců.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat