Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pocení ve vedrech je zdravé, bez něj může dojít k přehřátí, říká odbornice

Zdraví

  7:00
Horké léto může být i nebezpečné. Je důležité dbát na pitný a klidový režim a předcházet tak přehřátí organismu. „První pomocí při úžehu či úpalu je vyhledat chladné, stinné místo a zvednout dolní končetiny nahoru nebo si je podložit. Současně preferovat uvolněný oděv a tělo postupné ochlazovat obklady a ledem. Především bychom měli chladit hlavu a kůži těla ventilátorem či klimatizací,“ radí dermatoložka Martina Neradová Richterová, Medicom Clinic v Brně.
Pot - ilustrační foto.

Pot - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Co může způsobit úžeh a úpal? Mohou mít trvalé následky?
Poškození teplem, kam řadíme mimo jiné také úpal a úžeh, způsobují vnitřní faktory. Mezi ně řadíme například zvýšenou tvorbu tepla (poruchy funkce sítnice), nedostatek tekutin a soli k tvorbě potu. Současně se na nich podílí i faktory vnější, jako je nedostatek odvodu tepla, k němuž může dojít vlivem okolních podmínek. Zde je to především vyšší vlhkost, špatné pracovaní prostředí a celková teplota nad 35°C. Nejčastěji úžeh a úpal vznikají kombinací obou těchto oblastí. U úžehu se však jedná o působení přímého slunečního záření a při včasné léčbě bez trvalých následků.

Jak poznat dehydrataci

  • Mírná dehydratace - žízeň, bolest hlavy, malátnost, závratě, pocit únavy, letargie příčina: stačí hodina pohybové aktivity v teplém prostředí bez napití
  • Střední dehydratace -  sucho v ústech, úbytek moči, letargie, zrychlený tlukot srdce, ztráta pružnosti kůže
  • Těžká dehydratace - extrémní pocit žízně, absence moči, rychlé dýchání, výkyvy psychiky, pocity chladu, vlhká pokožka život ohrožující stav, může skončit úmrtím postiženého

Lidovky.cz: Jak se projeví úžeh a jak úpal v počáteční fázi. Jak se jim vyhnout?
Úpal s projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností, zvracením, zrychleným tepem a dýcháním. Stav se může rychle zhoršovat až do bezvědomí, křečí či šoku. Úžeh, nebo také sluneční úpal, má podobné projevy jako u úpalu, ale na rozdíl od něj může mít časové zpoždění. Projevit se může v noci po oslunění, kdy je kůže opálená nebo spálená sluncem. Prevence spočívá v dostatečném příjmu tekutin, střídavém ochlazování (například koupání, sprchování, zvlhčování kůže, nošení pokrývky hlavy a zejména u dětí zvlhčování vlasů).

Lidovky.cz: Jak se chovat, když zjistím, že mám úžeh nebo úpal?
První pomocí je vyhledat chladné, stinné místo a zvednout dolní končetiny nahoru nebo si je podložit. Současně preferovat uvolněný oděv a tělo postupné ochlazovat obklady a ledem. Především bychom měli chladit hlavu a kůži těla ventilátorem či klimatizací. Současně dbát na dostatek tekutiny – nejlépe iontové nápoje, mírně oslazená voda s citronem nebo voda se solí. V případě potíží se dostavit k lékaři.

Lidovky.cz: Jak se bránit přehřátí organismu?
Doporučuji dostatek tekutin, střídavé ochlazování, vyhnout se pobytu v horku a nosit ochranný oděv. Zde jde především o pokrývku hlavy a vzdušné oblečení. Přijmout bychom měli také speciální režim při pobytu na slunci (do 10 hodin, od 15 -16 hodin).

Lidovky.cz: Je dobré bránit se pocení, když se člověk hodně potí?
Pocení při rizikových podmínkách není vůbec vhodné omezovat, protože může být narušena termoregulace. Při vysokých teplotách pak dochází k přehřátí organismu, kolapsům, úžehům či úpalu. Zejména ohroženy jsou malé děti a kojenci, obézní lidé, osoby s nemocemi srdce a oběhového systému nebo starší osoby.

Lidovky.cz: Je v pořádku používat ve vedrech deodorant?
Ano, určitě, deodoranty tvoří součást každodenní hygieny a jejich používání by tedy nemělo být něčím výjimečným. Pocením dochází k přirozené termoregulaci těla a následný případný zápach vzniká rozkladem vylučovaných látek pomocí bakterií.

Lidovky.cz: A jaký druh deodorantu doporučujete – stříkací nebo tuhý?
Na samotnou redukci potu nemá provedení vliv. Jedná se spíše o osobní preferenci každého z nás. Pokud nás pot hodně omezuje, je možné sáhnout také po aplikaci botulotoxinu. Pomocí drobné jehličky je látka vpichována do podpaží či dalších míst, kde dochází k nadměrnému pocení. Celý zákrok trvá asi půl hodiny a provádí se s místní anestezií. Účinek přetrvá asi šest měsíců.

Autor:

Mohlo by vás zajímat