6. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Počet lidí s HIV narůstá. Někteří si pozitivní testy nevyzvedli

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Odborníci v pražském Domě světla provedli od roku 1999, kdy toto zařízení pro pacienty s AIDS vzniklo, přes 33.700 testů na vir HIV. Vyšetření potvrdila nákazu u 160 lidí. V celkem 1100 případů si testovaní výsledky vyzvednout nepřišli.

Podle ředitele Domu světla a tajemníka České společnosti AIDS pomoc Miroslava Hlavatého je poradna domu největším takovým odběrovým centrem v Česku, které stále nabízí anonymní a bezplatné testování.

ČTĚTE TAKÉ:

"Velice nepříjemné je to, že z celkového počtu nevyzvednutých výsledků máme také pět HIV pozitivních výsledků, jedná se o čtyři muže a jednu ženu," upřesnil Hlavatý. Podle něj u lidí, kteří se nechají vyšetřit a už nepřijdou, hrají velkou roli obavy z výsledku a psychický stav. Zdůraznil ale, že včasné odhalení infekce v těle může zabránit vzniku případnému onemocnění AIDS či úmrtí na ně, díky rychle nasazené léčbě se dá život pacienta zkvalitnit a prodloužit.

Dům světla začal fungovat poslední říjnový den roku 1999. Od té doby se na jeho poradnu obrátilo 34.950 žadatelů o vyšetření, jimž se odborníci věnovali. Někteří zájemci přišli opakovaně. Test poradci nedoporučili 1241 lidem. Důvodem bylo většinou to, že od rizikového chování uplynula jen krátká doba, takže by se vir v těle ještě neprojevil. Celkem se tak uskutečnilo 33.709 vyšetření. Ve 160 případech byl výsledek pozitivní.

Počet lidí s HIV narůstá

Za loňský rok diagnostikovala poradna Domu světla 19 nových případů nákazy virem HIV. Stejný počet eviduje letos jen za prvních sedm měsíců. V celém Česku za první pololetí podle národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu přibylo sto pacientů s virem HIV. Loni za celý rok testy potvrdily 153 nových případů.

Počet nových pacientů s virem HIV v ČR v posledním desetiletí každoročně narůstal. Zatímco v roce 2002 jich evidovali lékaři 50, předloni jich bylo už 180. Loni počet poklesl a vrátil se zhruba na úroveň roku 2009, kdy testy odhalily 156 nových nákaz. Podle Hlavatého se podle letošního vývoje zdá, že to byl jen "přechodný výkyv".

Od počátku testování v roce 1985 odhalili experti infekci HIV u 1775 Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Celkem 351 lidí chorobou selhání imunity onemocnělo. Zemřelo 181 nemocných. Další vyšetření podstoupili v Česku cizinci. Lékaři potvrdili za celou dobu testování nákazu u 354 lidí ze zahraničí. U 40 z nich se nemoc AIDS projevila.

ČTK, Lidovky.cz