18. června 2014 14:02 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Počet pneumokokových infekcí stoupá. Děti se očkují čím dál méně

Očkování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA V Česku se loni podle dat Státního zdravotního ústavu léčilo s invazivním pneumokokovým onemocněním 424 lidí, z nichž 69 zemřelo. Je to nejvíc za poslední tři roky. Ohroženy jsou hlavně děti do pěti let, loni jich onemocnělo 28, oproti předchozímu roku téměř dvojnásobek. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice k tomu přispěl pokles proočkovanosti, například v Praze se snížila u dětí pod 50 procent.

"Údaje o proočkovanosti proti pneumokokovým infekcím v hlavním městě přinášely donedávna skvělé výsledky. S růstem počtu očkovaných dětí klesal výskyt nebezpečné bakterie v této věkové skupině. Situace se změnila, přibývá rodičů, kteří očkování odmítají," řekla Jágrová novinářům. Vedle nejmenších dětí jsou podle ní ohroženi i senioři. Zatímco však u nich se přínos očkování podceňuje už tradičně, v případě dětí jde podle Jágrové o nový znepokojivý trend.

Nemoc ohrožuje i seniory

Lékařka Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava připomněla, že ve srovnání s předchozími lety narůstají počty pacientů s invazivní pneumokokovou infekcí také mezi seniory. Loni onemocnělo 180 lidí starších 65 let, z nich 40 zemřelo. Očkování je přitom již běžně dostupné i pro ně.

Pneumokokové onemocnění

Pneumokoky má v nosohltanu většina zdravých lidí. Při oslabení organismu se šíří do celého dýchacího traktu a vyvolávají závažná onemocnění. Pneumokok způsobuje záněty středouší, nosních dutin, plic či mozkových blan a u řady pacientů zanechá následky, jako jsou neurologické poruchy, epilepsie či vážná porucha sluchu.

Statistici evidují nárůst zejména nebezpečného sérotypu 19A, loni se jím nakazilo 27 lidí, z nich čtyři děti do 11 měsíců věku. Rok předtím to bylo 11 onemocnění, u nejmenších dětí žádné. Proti tomuto sérotypu chrání vakcína.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý ČTK řekl, že za poslední tři měsíce loňska přispěli na očkování proti pneumokoku částkou 1,1 milionu korun 1613 klientům, kteří na úhradu neměli nárok ze zákona. Také letos mohou čerpat příspěvek na toto očkování až do výše 500 korun, a to po celý rok.

Výskyt invazivních pneumokokových onemocnění v ČR v letech 2011-2013:

  • Rok 2013: 424 onemocnění, 69 úmrtí
  • Rok 2012: 335 onemocnění, 61 úmrtí
  • Rok 2011: 334 onemocnění, 53 úmrtí
Zdroj: Centrum epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu

Lidové noviny, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...