Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Počítače a tablety. Očím je nutné ulevit, radí lékař

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Práce s počítačem, tabletem či chytrým telefonem. Oči si před den neodpočinou ani na chvíli, a často je nešetříme ani večer, což je pro ně mnohem horší. „Samotné používání přístrojů rizikové není, problém může nastat v dětském věku při používání tabletu například během celého odpoledne, nebo večer při špatném osvětlení,“ říka v rozhovoru pro server Lidovky.cz optometrista Pavel Beneš.

Lidovky.cz: Je prokázané, že práce s počítačem namáhá a poškozuje zrak. Mají stejný vliv na oči i chytré telefony a tablety?
Obecně se dá říct, že každá namáhavá práce způsobuje únavu. To platí i v případě používání elektronických zařízení, jakými jsou mobilní telefony a tablety. Jejich dlouhodobým používáním přestáváme mrkat, povrch oka osychá, což působí nepříjemné pocity, jako jsou pálení a řezání očí.

Lidovky.cz: V některých školách používají děti tablety již na prvním stupni. Není to pro oči rizikové?
Samotné používání přístrojů rizikové není, problém může nastat v dětském věku při používání tabletu například během celého odpoledne, nebo večer při špatném osvětlení. Toto může způsobovat i bolesti hlavy, nesoustředěnost a někdy i narušení senzomotorických reakcí a koordinace oko-ruka.

Lidovky.cz: Jak můžeme očím ulevit při intenzivní práci s počítačem či tabletem?
Některé monitory jsou již vybaveny funkcí, kdy po určité době zobrazí hlášku, že s počítačem pracujete dlouho a vaše oči mohou být unavené. Je proto dobré se občas podívat někam do dálky, například z okna ven, případně se očima dívat po obvodu monitoru. Pokud nosíte kontaktní čočky, doporučil bych čočky z materiálu Hypergel, který zajišťuje dostatečnou hydrataci rohovky oka po celý den. Navíc obsahuje stejné množství vody, jako má lidská rohovka a jejich povrch napodobuje lipidovou vrstvu slzného filmu. 

Lidovky.cz: Mohou telefony či tablety, svítící ve tmě například, zhoršovat zrak?
V tomto případě se ani tak nejedná o zhoršení zraku. Svítící mobil ve tmě působí na naše oko nadměrným oslněním. Sítnice oka tak dostává velké množství světla, které může některým jedincům působit problém, případně i pocity bolesti. Je tedy vhodné mít rozsvícené alespoň stolní lampu.

Lidovky.cz: Máte pocit, že se lidem zrak obecně horší? Máte třeba více pacientů než před pěti-deseti lety?
Ano, současná doba klade na náš zrak stále vyšší nároky. Tím, jak jsou naše oči více namáhány, vyskytuje se i více klientů, kteří potřebují pomoci s různými symptomy únavy očí, pocitů suchosti a neostrého vidění. K tomu lze využívat různé lubrikační kapy nebo nosit kontaktní čočky z bioinspirovaných materiálů. V péči o kontaktní čočky pak je dobré dát přednost víceúčelovým roztokům, které jsou inspirovány samotným prostředím oka.

Lidovky.cz: Jak by si lidé při intenzivní práci s pc a tablety měli chránit a ošetřovat oči?
Každá činnost by se měla provádět po nezbytnou dobu a za správného osvětlení. Důležité je také optimálně větraná místnost a dostatečné množství tekutin. I kvalitní skladba stravy má své opodstatnění. Tu lze doplnit i doplňky stravy jako je například Ocuvite, který vyživuje zejména sítnici oka. 

Lidovky.cz: A děti? Měly by na zdraví očí dohlížet rodiče?
Určitě je na rodičích, aby na své děti dohlíželi. Nejen co se týče správných návyků, ale zajistit i pravidelné kontroly u dětského oftalmologa. V případě používání korekčních pomůcek pak musí kontrolovat správné používání – například správně nasazené brýle, u kontaktních čoček pak sledovat pravidelnou výměnu a správný postup při jejich čištění.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...