23. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pocta pro neurologa Karla Lewita. Lékařské kapacity vystoupí na konferenci

Karel Lewit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Lewit | foto: Centrum komplexní péče Dobřichovice

Přední lékařské kapacity z osmi zemí vystoupí na konferenci k nedožitým 100. narozeninám profesora Karla Lewita, která se koná v Centru komplexní péče Dobřichovice.

Konference připomene Lewita jako jednu z nejdůležitějších osobností rehabilitace světové úrovně a ukáže, že jeho nadčasové myšlenky se stále rozvíjí a léčí tisíce pacientů v Česku i v zahraničí, poprvé se také bude prezentovat Nadační fond Karla Lewita.

Profesor Karel Lewit

Prof. MUDr. Karel Lewit, DrSc. (1916-2014) byl zakladatelem moderní diagnostiky a léčby funkčních poruch pohybové soustavy. Publikoval přes 200 odborných prací. Vydal několikrát přepracovanou knihu Manipulační léčba v myoskeletální medicíně, která je stále aktuálním učebním materiálem pro mnoho rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Učebnice byla přeložena do němčiny, angličtiny, polštiny, holandštiny, švédštiny, bulharštiny, ruštiny, italštiny, japonštiny a španělštiny.

Cílem konference je diskuze o možnostech a klinických zkušenostech terapie a léčby funkčních poruch, které jsou inspirovány celoživotní prací Lewita. „Při oslovování českých i zahraničních kolegů jsme zjistili, že jméno Lewit je v odborných kruzích stále velmi zvučné. Mezi 14 přednášejícími z řad lékařů a fyzioterapeutů bude šest zahraničních kolegů (z Polska, Francie, Rakouska, Itálie, Slovenska, Ruska), osm českých (z nichž 2 mají praxi v Rakousku a Švýcarsku). Přednášky budou vedeny v českém a anglickém jazyce. Po celou dobu konference je zajištěno simultánní tlumočení,“ upřesňuje Hana Sladká z Centra komplexní péče Dobřichovice.

Na konferenci se bude prezentovat nově založený Nadační fond Karla Lewita. Jeho posláním je uchovávat, spravovat a dále rozvíjet funkční způsob myšlení prof. Lewita ve vyšetření a léčbě pacientů. Nadační fond bude v rámci svého poslání pracovat na vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oboru rehabilitace a fyzioterapie (pomocí přednášek, konferencí), na zřízení informačních webových stránek, na vydávání publikací, na udržování profesního kontaktu se zahraničními žáky profesora Lewita a jejich pokračovateli i na vytváření sítě vyškolených lékařů a fyzioterapeutů, kteří by v praxi ověřovali platnost diagnostiky a terapie funkčních poruch.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz