Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se vyhnout virózám? Přinášíme 7 tipů

Nemoc (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Teplota, rýma, bolest v krku a kašel. To jsou hlavní příznaky viróz, které se objevují především s příchodem podzimu. Naučte se, jak se virózám bránit.

1) Zvyšte příjem vitamínů
Pokud se chcete vyvarovat podzimním virózám a nachlazení, měli byste dbát především na zvýšený příjem vitamínů. Nejlépe v přírodní formě - v ovoci a zelenině. Důležitý je především příjem vitamínu C, který se v největší koncentraci nachází třeba v rakytníku, šípku, růžičkové kapustě a citrusech. Doporučený příjem vitamínu C je asi 70 mg.

ČTĚTE TAKÉ:

2) Dostatečně se oblékejte
Pokud jste nedostatečně oblečeni, vaše tělo prochladne a stává se náchylnější k virům a bakteriím. Dejte si ale pozor na šály a šátky. Nikdy byste si s nimi neměli ovazovat pusu. Pára, která se při výdechu sráží, může totiž vést k omrznutí tváře i při menších mrazících. Po dlouhém pobytu venku je dobré ohřát ruce a nohy v teplé vodní lázni.

3) Dodržujte hygienická pravidla
Naučte se správně mýt ruce. Rozhodně je nestačí jen opláchnout pod tekoucí vlažnou vodou. Je potřeba v rukou promnout dostatečné množství mýdla, nezapomenout na důkladné umytí prstů a opláchnutí v teplé vodě. V rizikovém období je nutné také často měnit ručníky nebo používat jednorázové papírové.

4) Vyhněte se velké koncentraci lidí
Přeplněná obchodní centra, kinosály, veřejné bazény. To vše jsou riziková místa, kde se můžete snadno nakazit. Problémem jsou hlavně klimatizace, které napomáhají k roznášení virů a bakterií.

Jak se vyhnout chorobám? Změňte jídelníček - ilustrační fotografie

5) Upravte jídelníček
Vhodné je zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Jezte citrusy, jablka, česnek či cibuli. Pokud už jste nachlazení, spolehlivě vám pomůže čaj z čerstvého zázvoru s medem.

6) Větrejte a otužujte se
Především v kanceláři typu open space je důležité pravidelné větrání. Každou hodinu by se mělo aspoň na pět minut otevřít okno. Nejenže se tak vymění vydýchaný vzduch a vy se přirozeným způsobem otužujete. Zároveň se ale díky tomu zlepšuje i vaše koncentrace a vy se tak lépe můžete soustředit na práci. Pokud se chcete začít otužovat, začněte zvolna. Nejlepší je každodenní procházka na čerstvém vzduchu, dále je vhodné se po sprchování otírat žínkou namočenou v chladné vodě. Až později můžeme přistoupit ke krátkému sprchování ve studené vodě.

Nemoc - ilustrační foto

7) Nesnažte se virózu přechodit
Když už onemocníte, nesnažte se virózu přechodit. "Virózy je nutné vyležet. Pokud se je snažíte přechodit, bude se nemoc mnohem déle táhnout a tělu hrozí další zdravotní komplikace, protože organismus je oslabený," uvedla pro Lidovky.cz Kristýna Měsíčková z Fakultní nemocnice v Motole a zdůrazňuje, že důležitý je odpočinek především pro děti, protože ty snášejí virózy mnohem hůře než dospělí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.