Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Průzkum: k zubaři nechodí sedm procent lidí, podle komory třetina

Zubař (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA K zubaři nechodí, nebo jde jen občas sedm procent Češek a Čechů, každého půl roku 46 procent a jednou za rok 39 procent. Uvedli to zákazníci obchodních řetězců a drogerií oslovení v průzkumu výrobce produktů pro ústní hygienu.

Podle prezidenta stomatologické komory se lidé dělají lepší, k zubaři nechodí třetina. Více prý odpovídá realitě studie stomatologů, podle níž nemá každoroční preventivní zubní prohlídku třetina předškoláků.

"Lidé se dělají velmi lepší, než jsou, není žádná pravda, že by jen sedm procent nechodilo k zubaři, nechodí jich daleko víc, přinejmenším 30 procent," řekl ČTK prezident stomatologické komory Pavel Chrz.

Zubní prevence u dětí

Výsledky průzkumu mohlo ovlivnit také to, že část respondentů si právě kupovala prostředky zubní hygieny, takže i o prevenci dbají více. I tak jen každý desátý navštíví ordinaci dentální hygieny vícekrát za rok, 54 procent nikdy. Zubní kartáček si mění při prvních známkách opotřebení 54 procent lidí, déle než za půl roku pět procent. V průzkumu výrobce odpovídalo letos na jaře 1542 lidí ve 22 městech a na Facebooku.

Studii o zubní prevenci u dětí vedl profesor Zdeněk Broukal z Ústavu klinické a experimentální stomatologie. Mimo jiné zjistil, že téměř u poloviny předškoláků bylo s preventivní prohlídkou vykázáno ošetření jednou nebo více výplněmi a u šesti až osmi procent trhání zubů.

Zubař - ilustrační foto.

Podle Broukala řada rodičů preventivní zubní prohlídky u dětí podceňuje. Zodpovědnost přešla na rodiče poté, co se rozpadl systém školních preventivních prohlídek.

Více dětí na prevenci k zubaři by měla přivést Tour de zdraví, která navštíví v příštím týdnu pět českých měst. Tažení za zdravé dětské zuby začne v pondělí v Brně na Mendlově náměstí, kde zaparkuje kamion se zubní ordinací a zubním lékařem. Návštěva pojízdné ordinace nenahradí pravidelnou prevenci, ale děti se dozvědí, co je při prohlídce čeká a také to, že se nemají čeho obávat, pokud budou k lékaři docházet pravidelně.

Roadshow zavítá v úterý do Prostějova, ve středu do Plzně a ve čtvrtek do Českých Budějovic. V pátek dorazí do Prahy, kde se připojí k akcím ke Světovému dni první pomoci.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...