Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Polky pobouřilo heslo kampaně k vyšetřování prsů. Je prý sexistické

Samovyšetření prsu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samovyšetření prsu - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VARŠAVA Feministické organizace v Polsku pobouřil slogan, který jedna nemocnice v Opoli použila v kampani za preventivní vyšetřování prsů žen. Heslo "Prsa mých zaměstnankyň kontroluji sám" má šéfům firem a úřadů připomínat, že mají své podřízené přesvědčovat, aby chodily na mamografické vyšetření.

"Je to sexistické heslo, které se jednoznačně spojuje s obtěžováním," řekla listu Gazeta Wyborcza Joanna Piotrkowská, šéfka feministického informačního servisu Feminoteka. Tvrdí, že heslo ženy představuje jako předměty a ničím se neliší od reklam, na kterých "dívky ukazují prsa a válí se po kapotách aut". Zajímalo by ji, jestli by slogan přišel mnoha lidem stejně zábavný, kdyby se změnil na "Penisy mých zaměstnanců kontroluji sám".

Jiným ženám heslo přijde šovinistické, protože z něho vyplývá, že muži jsou šéfové a příslušnice něžného pohlaví jejich podřízené.

Opolskému centru onkologie, které kampaň vymyslelo, se ozvala i vládní pověřenkyně pro rovnoprávnost Elžbieta Radziszewská. V záležitostech, jež se týkají rovnosti pohlaví, přitom zasahuje poměrně málo, poznamenala Gazeta Wyborcza. Radziszewská kampaň jako takovou podporuje, zdravotnickému zařízení ale navrhla, aby změnilo její heslo.

"Heslo kampaně možná provokativní je," připouští Wieslawa Kaczmareková z opolského centra onkologie. Tvrdí ale, že iniciativa zdravotnického zařízení smysl má, protože se na něho kvůli preventivní prohlídce obrátila řada firem a institucí.

V Polsku mají na bezplatné mamografické vyšetření nárok ženy mezi 50 a 69 lety. Nicméně okolo 60 procent Polek na prohlídky nechodí. Rakovinu prsu lékaři v Polsku loni diagnostikovali u 14.000 žen, 5000 jich na tuto nemoc zemřelo.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!