Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomáháme pacientům připravit se na zákrok, říká neuropsycholožka

Zdraví

  6:00
Každá funkce mozku a její narušení se nějak projevuje v osobnosti jedince a to nás nejvíce zajímá, říká o svém oboru Lenka Krámská, neuropsycholožka z pražské Nemocnice Na Homolce.
Nemocnice - ilustrační foto

Nemocnice - ilustrační foto foto: Shutterstock

LN Jak se liší práce neuropsychologa od té běžné psychologické?
Psychologové se obvykle zaměřují především na osobnostní a vztahové problémy. Neuropsychologie je specializace, která se soustřeďuje na problémy neurologické a na ty, jež souvisejí s fungováním centrální nervové soustavy. Sledujeme, jak se určité patologické nálezy v mozku, například krvácení do mozku, zhoubné i nezhoubné nádory nebo epileptické záchvaty, projevují v psychice daného jedince. A to nejen pokud jde o jeho emoční prožívání a osobnostní charakteristiky, ale také o jeho kognitivní a intelektovou výkonnost. Hodnotíme tedy i myšlení, vnímání, paměť, pozornost a další výkonové funkce.

LN K čemu taková zjištění slouží?
Jedním, ale ne jediným úkolem neuropsychologa je diferenciální diagnostika, jež slouží lékařům k doplnění obrazu o pacientově nemoci. Pokud má pacient nějaké neurologické nebo i psychické potíže, chce lékař rozlišit, zda jsou takzvaně funkčního původu – tedy zda se změny osobnosti dějí vlivem deprese, psychotického procesu či například úzkosti, nebo zda se jedná o postižení zapříčiněné lézí či degenerativním onemocněnímmozku.

Jak předcházet nádorům? Do Prahy zavítá roadshow k prevenci rakoviny

LN Vy ale kromě neurologů hodně spolupracujete i s neurochirurgy. Co je v případě operací mozku vaším úkolem?
Je to posouzení změn u pacientů před neurochirurgickým zákrokem a po něm. U každé operace mozku může vzniknout riziko, že po ní pacient bude mít dočasné nebo i trvalejší následky. Během některých operací, například uméně ohraničených nádorů mozku, mohou být zasaženy oblasti, které jsou více či méně funkčně významné.

LN Můžete to vysvětlit na konkrétnímpříkladu?
Například při zákrocích u pacientů, kteří mají nádory nebo epileptické záchvaty vycházející ze spánkových čili temporálních laloků, musíme myslet na to, že se zde, vždy v dominantní mozkové hemisféře daného pacienta, nacházejí centra důležitá pro paměť a řeč. Jestliže se tedy při operaci odstraňuje část temporálního laloku, existuje reálná hrozba následných poruch paměti či řeči. Naším úkolem je pomoci neurologům a neurochirurgům najít co nejvhodnější a pro konkrétního pacienta co nejšetrnější způsob operace, přičemž rozhodování je velmi individuální. Například v epileptochirurgii se setkáváme s případy, že někteří pacienti se po určitém typu zákroku zhoršili, u jiných naopak nastalo zlepšení. Může to být dáno jednak druhem operace, ale také tím, že funkčně důležité oblasti mohou být u pacientů s mozkovými lézemi „přemístěny“ jinam, než je tomu v mozku zdravého jedince.

LN Vaše práce tedy doplňuje informace, které poskytují různé zobrazovací a jiné diagnostické metody?
Ano, neuropsychologické vyšetření poskytuje další možnost, jak pacienta ochránit a minimalizovat riziko pooperačních poruch kognitivních funkcí. Navíc někdy zprostředkujeme to, co zatím žádná zobrazovací metoda nedokáže – u některých diagnóz asistujeme přímo u operace. Je to v případě, kdy neurochirurg zasahuje ve funkčně velmi významných oblastech mozku. Tady se používají takzvané „awake operace“, tedy operace při vědomí. Neuropsycholog během takového zákroku pracuje s bdělým pacientem a poskytuje operatérovi okamžitou zpětnou vazbu, jestli už zasahuje do struktury mozku, která se na sledované funkci – například na tvorbě řeči – podílí.

LN Na rozdíl od běžných psychologů musíte mít mnohem hlubší znalosti zmedicíny, z anatomie, musíte rozumět vztahu mezi poškozením mozku v dané struktuře a psychickým fungováním jedince.
Neuropsycholog opravdu musí umět vztáhnout neurologické nálezy k psychologickým projevům pacienta. Na základě těchto znalostí pak sestavujeme soubor speciálně zaměřených testů, cílený na funkce, na nichž by se patologickým ložiskem postižené mozkové oblasti mohly podílet. S pomocí těchto testů změříme výkonnost pacienta v jednotlivých psychologických oblastech. Tímpřispějeme nejen k diagnostice, ale můžeme porovnávat změny před operací mozku či jinou léčebnou intervencí a po ní.

LN Zůstává přesto neuropsycholog i „pečovatelem“ o duševní zdraví pacienta?
Určitě ano. Naše role nespočívá jen v testování a měření. Primárně jsme psychologové a pracujeme s pacienty i terapeuticky. To znamená, že jim pomáháme psychicky se připravit na léčebný zákrok. Poskytujeme podporu nejen pacientům, ale i rodině během hospitalizace a „provázíme“ je pooperačním stavem. V době po operaci můžeme pacienty informovat o tom, co by mohli trénovat, aby se zlepšila jejich kognitivní výkonnost, tedy aby si lépe pamatovali, soustředili se a co nejlépe zvládli návrat do pracovního a osobního života.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat