Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomozte svým kloubům, stárnou už od dvaceti

Zdraví

  10:54
Bolesti kloubů důvěrně znají nejen senioři, ale také sportovci. Problémy s klouby komplikují běžný život a zhoršují pohyblivost. Více ohroženi jsou lidé trpící nadváhou nebo obezitou, ale také ti, kteří svoje klouby nadměrně přetěžují. Stav kloubů se také zhoršuje spolu s rostoucím věkem člověka.

Cyklisté s helmou foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Právě bolesti kloubů jsou nejčastějším problémem, se kterým se setkávají ortopedi ve svých ordinacích. "Mikroskopické změny značící stárnutí kloubů je možné pozorovat už okolo 20. až 25. roku života.

To, kdy se tyto změny projeví i v makroskopickém měřítku a vyústí v degenerativní onemocnění kloubů, záleží na mnoha dalších faktorech," popisuje MUDr. Tomáš Tomáš, primář Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Podle něj ale málokdy dochází k velkému postižení kloubů, které se projevuje otoky, bolestivostí a zhoršením pohyblivosti, před 40. rokem.

O tom, zda se postižení kloubů projeví právě u vás, rozhoduje více vlivů. Svůj podíl mají vrozené sklony k onemocněním kloubů, ale také životní styl. Kloubům škodí nejen nedostatek pohybu, ale také jeho nadbytek, zvláště pokud jsou jednostranně přetěžovány.

Obezita je rizikový faktor

"Pokud v kloubech již probíhají makroskopické degenerativní změny, vede jejich přetěžování k progresi těchto změn," dodává ortoped. Stejně tak na klouby negativně působí zátěž v podobě nadbytečných kilogramů.

Proto se u lidí trpících nadváhou nebo obezitou objevují problémy s klouby častěji. Přetížení váhonosných kloubů urychluje degenerativní změny v nich a rozvoj onemocnění jako například artrózy.

Obézní lidé mají také větší šanci, že se stanou kandidáty na totální endoprotézu kyčelního nebo kolenního kloubu. Přitom samotný zákrok je u nich náročnější a zatížený větším množstvím pooperačních komplikací. Hůře probíhá i hojení a následná rehabilitace.

Problémům s klouby lze ale předcházet udržováním normální tělesné hmotnosti a vhodným pohybem, který nevede k jednostranné zátěži.

Čtěte také

"Nejlepší prevencí je zdravý životní styl bez extrémního přetěžování. Z ortopedického hlediska jsou vhodné takové aktivity, při kterých nejsou klouby zatíženy vahou vlastního těla, jako je jízda na kole nebo plavání," doporučuje MUDr. Tomáš.

Naopak nevhodné jsou sporty, při kterých dochází k opakovaným doskokům a dopadům na tvrdý povrch. Při nich vznikají mikroskopické trhlinky v kloubní chrupavce. Ty se mohou časem zvětšovat a působit problémy s pohybem.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat