12. prosince 2011 12:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Poprvé k zubaři? Už jako půlroční mimino

Dítě se zubním kartáčkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě se zubním kartáčkem. | foto: Shutterstock

Péče o zuby dítěte by měla správně začít už v době, kdy se první mléčné zuby teprve prořezávají. Čím dříve se dítě naučí, že péče o zuby a jejich pravidelné čištění jsou naprosto samozřejmé, tím lépe. Proto je zcela namístě začít s čištěním dutiny ústní pomocí speciálního "kartáčku", který se navléká na prst, už v kojeneckém věku.

Stejně tak byste neměla odkládat první stomatologickou prohlídku. "Poprvé byste měli se svým dítětem navštívit zubního lékaře mezi 6. a 12. měsícem života," doporučuje MUDr. Hana Poskerová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Lékař zkontroluje, jak se zuby vyvíjí, a poradí vám, jak se o ně správně starat.

Preventivní stomatologické prohlídky by všechny děti a později mladiství měli absolvovat pravidelně vždy v intervalu půl roku. V současnosti mateřské ani základní školy už neorganizují hromadné stomatologické prohlídky, a tak je musí zajistit rodiče pro své dítě sami.

"Součástí preventivních stomatologických prohlídek je vyšetření stavu chrupu a parodontu a také onkologická prevence nádorů dutiny ústní. Na vyšetření případně navazuje stanovení léčebného plánu. V rámci stomatologické prevence zubní lékař provádí i nácvik a kontrolu ústní hygieny," vysvětluje zubní lékařka. U dětí se stomatolog zaměří také na to, zda se zuby správně vyvíjí i jestli si je dítě čistí tak, jak má.

Dětský chrup vyžaduje čištění nejméně dvakrát denně. U menších dětí je při čištění nutný dohled rodičů. Pokud si nejste jisti, zda si dítě čistí zuby dobře, se správnou technikou čištění vám poradí stomatolog nebo dentální hygienistka. "Pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou důležité i u prvního chrupu, protože jeho stav následně ovlivňuje druhé zuby," dodává MUDr. Poskerová. Všechny preventivní prohlídky, stejně jako případná další specializovaná vyšetření, jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a také osvobozeny od regulačních poplatků.

Připravila Ludmila Hamplová

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.