Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Populace štěnic je celosvětově na vzestupu, říká parazitolog

Štěnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěnice - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Také štěnice domácí obtěžuje stále více domácností. Parazitolog Vít Dvořák, který přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, vysvětluje, proč je boj s tímto tvorem tak složitý.

LN V posledních několika letech se o výskytu štěnic mluví stále více. Jde o problém lokální a nějak časově vymezený?
Ještě relativně nedávno, před asi patnácti lety, se štěnice v Česku vyskytovaly výjimečně a velmi lokálně. Dnes je jejich populace na vzestupu a jsou přítomny ve všech větších městech i jinde. Nejsme v tom rozhodně sami, populace štěnic stoupá celosvětově už od devadesátých let a odhaduje se, že v posledních letech se meziročně zvětšuje o 100 až 500 procent. Je zajímavé, že jde přitom hlavně o jeden druh, štěnici domácí (Cimex lectularius), která má skutečně kosmopolitní rozšíření. V subtropech a tropech člověka obtěžuje ještě druh Cimex hemipterus.

LN Štěnice domácí je stejně jako veš dětská mylně považována za problém sociálně vyloučených oblastí. Co je však skutečným důvodem jejího šíření?
Jde skutečně o nepřesnou představu - štěnice se na oblasti sociálně vyloučené a chudé rozhodně neomezují. Ve skutečnosti bývají běžně zavlečeny i do bytů či hotelů vysoké úrovně a cenové kategorie. Souvisí to s hlavními způsoby jejich šíření, mezi něž na prvním místě patří pohyb lidí. Nemusí přitom jít jen o emigranty z chudých oblastí nebo válečných zón, stejně dobře slouží šíření štěnic třeba turismus. V lokálním měřítku pak mnohdy podcenění situace v jednom konkrétním bytě či hotelovém pokoji vede k šíření nezvaného hosta do okolí.

LN Může být štěnice domácí původcem zanesení nějaké nákazy do lidského obydlí?
Snad jedinou dobrou zprávou v souvislosti s výskytem štěnic je to, že nebylo prokázáno jejich zapojení v přenosovém cyklu jakéhokoliv lidského patogenu. Není vlastně jasné proč. Předpokládá se, že disponují jakýmisi zatím blíže neurčenými „neutralizačními faktory“, které přenosu brání. To je jen dobře, čtenáři si jistě dovedou představit, jaké epidemiologické následky by měla jejich případná schopnost přenášet řekněme virus hepatitidy nebo ještě závažnější patogeny. Kromě nepříjemného pobodání, které může způsobit i déle přetrvávající reakci, se při výskytu štěnic není, zvlášť v našich podmínkách, třeba žádných infekcí obávat.

LN K likvidaci štěnic se doporučují profesionální firmy, k dostání jsou ale i přípravky v drogeriích. Má smysl za ně utrácet peníze?
Štěnice patří mezi nejobtížněji likvidovatelné druhy hmyzu, což souvisí s jejich způsobem života. Na rozdíl třeba od vší nejsou na svém hostiteli, tedy člověku, přítomny trvale, ale jen relativně krátkou dobu sání. Zbytek času tráví skrytě, k čemuž díky své velikosti dovedně využívají různých drobných zákoutí, škvír nebo třeba odchlípnuté tapety. Dovedou navíc v závislosti na teplotě poměrně dlouho vydržet bez potravy. Předpokladem jejich úspěšné likvidace je odborně vedený zásah účinným insekticidem, což se svépomocí většinou nepodaří. Nevhodně zvolený preparát navíc může štěnice vyprovokovat k přemístění do dalších částí bytu či domu. Rezistence obecně je u parazitických organismů velký problém. Ani štěnice nejsou výjimkou a díky jejich kosmopolitnímu rozšíření se postupně získávané rezistence v populacích rychle šíří. Získání odolnosti vůči každému insekticidu představuje pro štěnice velkou selekční výhodu: obecně řečeno je z hlediska evoluceamožného předání genů do dalších generací velký rozdíl, zda vás něco zahubí, nebo ne. Rezistence zvyšuje populační hustotu a tím napomáhá dalšímu šíření štěnic do nových oblastí.

LN Je vůbec v silách člověka vymýtit štěnici domácí nadobro?
Úplná likvidace konkrétního ohniska štěnic za použití profesionálního přístupu samozřejmě možná je a v podstatě je to jediný možný přístup. Pokud uživatel takto ošetřeného objektu dodrží správné zásady, související s už zmíněnými cestami šíření štěnic, má dobrou naději, že se opakování problémů vyhne. Vymýcení ve smyslu úplného vyhlazení štěnic jako biologického druhu je však proveditelné stěží a - upřímně řečeno - nemá velký smysl se o něj pokoušet.

LN Lidé se stydí, že mají doma štěnice, a snaží se je zlikvidovat sami. Jenže mezitím se problém šíří. Není to kontraproduktivní, když i odborné firmy tvrdí, že nejlepší je ošetřit celý dům?
Ke studu není důvod, přítomnost štěnic v bytě není žádné stigma. S největší pravděpodobností jde o nechtěný suvenýr z cest, navíc získaný náhodně, ne díky nějakému nevhodnému chování. Zvlášť v případě bytových domů bych zbytečný ostych odložil a své sousedy o výskytu nechtěného hmyzu informoval. Třeba ve spojení s upečenou bábovkou to dobré sousedské vztahy může jen posílit a šanci na brzkou a úplnou likvidaci obtížného parazita zvýšit.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

J. Novák To bude těmi imigranty. 15:33 26.11.2016

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...