Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poradna: Bolavým kloubům sport neuškodí

Zdraví

  7:00
Trpím už několik let artrózou a lékař mi teď doporučil výrazně zhubnout a začít sportovat. Není to protimluv? Můžu sportovat, aniž by klouby trpěly? Bojím se, že mě začnou ještě víc bolet.
Tloustneme. Každý pátý dospělý Čech je obézní (ilustrační foto)

Tloustneme. Každý pátý dospělý Čech je obézní (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Vhodný pohyb kloubům neškodí, naopak je pro ně přínosný, v tom můžete lékaři věřit. Důležité ale je vybrat si správnou pohybovou aktivitu a klouby zbytečně nepřetěžovat. "Artrózou bývají postiženy nejčastěji nosné klouby, tedy kyčle a kolena. Ty nejvíce trpí, pokud jsou přetěžovány při dlouhé chůzi, běhu nebo sportech, při kterých dochází ke skokům a doskokům," vysvětluje MUDr. Marie Sedláčková, primářka Revmatologického a rehabilitačního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Při artróze byste se tedy neměli pouštět do volejbalu, basketbalu, tenisu nebo fotbalu. Nevhodný je i běh.

Bolest kloubů je často signálem toho, že jsou přetěžovány. "Bolesti vyvolávají změny v kloubním obalu nebo v kosti pod chrupavkou, která je při tomto procesu poškozená. Kloub už nemá takovou nosnost jako zdravý a bolest naznačuje, že by klouby neměly být dále přetěžovány," dodává lékařka. Velkou zátěž pro klouby znamená nadváha, nebo dokonce obezita pacienta.

"Obézním lidem doporučujeme zhubnout, protože tak se zmenší zátěž, kterou klouby musí nést," radí lékařka. Doporučení o snížení váhy je tedy zcela namístě. Když se vám úspěšně podaří zhubnout, pravděpodobně se i vaše bolesti kloubů zmenší. "Vhodné je posilovat svaly v odlehčení, tedy věnovat se jízdě na kole, rotopedu nebo plavání. Klouby tak nemusí nést tíhu celého těla," popisuje MUDr. Sedláčková.

Samotný léčebný plán by měl kombinovat vhodnou pohybovou aktivitu, případně fyzioterapii, s léky zpomalujícími degenerativní procesy uvnitř kloubů. Léčivých látek, které zlepšují stav kloubů, je několik, příznivě pevnost chrupavky ovlivňují například chondroitin sulfát, glykosaminoglykan sulfát, dále to mohou být látky ovlivňující životnost chrupavky jiným způsobem, například blokováním zánětlivých procesů v kloubu. Jejich účinnou látkou je diacerein. V současnosti se prokázala účinnost i přípravků s obsahem výtažků z avokáda a sóji.

Připravila Ludmila Hamplová