20. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Poruchy spánku trápí téměř polovinu lidí

Spánek (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Poruchy spánku trápí až 40 procent lidí. Jde o známou a častou nespavost, nadměrnou denní spavost, ale také o málo známou a velmi ojedinělou poruchu, která se nazývá násilné chování ve spánku, řekl profesor Karel Šonka ze spánkové laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice. Podle něj většina lidí problémy se spánkem podceňuje, takže nebývají včas odhaleny a léčeny, přitom mají přímý dopad na zdraví.

Většina lidí problémy se spánkem podceňuje, takže nebývají včas odhaleny a léčeny, přitom mají přímý dopad na zdraví.

O podcenění významu spánku svědčí podle něj to, že za sto let se spánek dospělých i dětí zkrátil až o 1,5 hodiny, největší zkrácení je za posledních 40 let. Lidé chodí později spát, dohánějí spánek o víkendu a k usnutí si pomáhají prášky nebo alkoholem. To vše kvalitu spánku zhoršuje.

"Odpočinek a spánek zmizely z vzorců optimálního chování. Přitom zkrácení spánku má prokázaný neblahý vliv na stav srdce a cév, na metabolismus i psychomotorickou výkonnost, včetně schopnosti řídit vozidla a správně se rozhodovat," řekl profesor.

Změna času (ilustrační fotka)

Změna času (ilustrační fotka)

Jitka Bušková ze spánkové laboratoře doplnila, že velmi malá pozornost se dosud věnovala nebezpečnému a násilnému chování ve spánku. Bývá důsledkem některých spánkových onemocnění a může postihovat do dvou procent dospělých. Zahrnuje násilí slovní, fyzické i sexuální.

Postižený provádí jednoduché pohyby podle toho, co se mu právě zdá, může ale i zaútočit na někoho a zabít ho. Násilí se může spící člověk dopustit i na sobě. Po probuzení o ničem neví. Vliv má zřejmě genetika, některé rodiny bývají těmito poruchami zasaženy více.

Význam dostatečného spánku pro zdraví připomíná dnešní Světový den spánku. Další příležitost k osvětě dávají Evropský den narkolepsie 2. dubna a na něj navazující Týden zdravého spaní. Od 2. do 6. dubna se lidé na klientských pracovištích Všeobecné zdravotní pojišťovny v Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Praze, Ostravě a Brně mohou poradit, jak zdravě spát. Dozvědí se, zda mají příznaky některé ze spánkových poruch, takže by se měli dát odborně vyšetřit.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz