A zatímco v běžné kavárně si obvykle povídají jen lidé u jednoho stolu, v kočičí kavárně vzniká zvláštní atmosféra, kdy spolu při pozorování koček komunikují i cizí lidé. „V kavárně vzniká taková krásná energie, že lidé navzájem naprosto neznámí si spolu povídají. Přišli za kočkami a tady jsou najednou schopni povídat si s jinými lidmi, což v Čechách není moc zvykem,“ řekla vedoucí pražské Kavárny kočičí Dana Víchová. Se zabavením hostů jí pomáhají Vaneska, Matylda, Aida a Skořice a dva půlroční kocourci Tulipánek a Oldík.
ČTĚTE TAKÉ: |
Zvířata pocházejí z jednoho útulku, jsou na sebe zvyklá, a tak přechod do nového prostředí snadno zvládla. „Vybírali jsme číči kontaktní k lidem, takže ony se na zákazníky těší, nechávají se rády hladit, lidé si s nimi mohou hrát,“ řekla Víchová. Kočky mají k zabavení hračky, šplhadla a škrábadla, a také průlez do své místnosti, kde si v pelíšcích odpočinou.
Podle Víchové jsou kočky spokojené s tím, kde teď „bydlí“. Kavárna má suterén a patro, když jsou ráno vypuštěny, běží nahoru do patra a sledují, co se pro zákazníky chystá. „Jakmile přijdou zákazníci, kočky letí za nimi dolů, protože se těší, že je budou hladit a hrát si s nimi,“ řekla.
Psycholog Karel Humhal potvrdil, že z kontaktu se zvířetem může mít člověk velký užitek. Mají podle něj obrovský emoční náboj, „léčivého“ vlivu koček na lidskou psychiku, ale třeba i na snížení vysokého tlaku, využívá felinoterapie. „Zvířata dovedou lidem dát to, co jim schází v současném tvrdém životě, kde se na city moc nehraje,“ řekl ČTK psycholog.
Pro kočičího psychologa Alexandra Skácela je nejdůležitější, aby zvíře netrpělo. Co se týče pobytu v kavárně, záleží podle něj i na tom, zda je tam hluk a jak je průchozí. Pokud jsou tam prolézačky, tunel, misky s vodou, jídlo, pelíšky a kočičí dvířka, aby kočky mohly odejít do vlastní místnosti, jsou pro něj kočičí kavárny přijatelné. Zvláště pro ty, které jsou zvědavé a rády se setkávají s novými lidmi.
Kočky a očkování
„Zásadní jsou zdravotní hlediska, u koček nejpodstatnější je toxoplazmóza, do sedmi, osmi měsíců věku vylučuje nakažené zvíře infekční oocysty. Těhotným ženám a dětem bych proto doporučil obezřetnost, zvířata nehladit, nebo si pak hned umýt ruce,“ řekl Skácel. Kvůli zdraví kočičích svěřenců považuje za nezbytné, aby byli očkováni proti rýmě, moru, zánětu pobřišnice a leukóze.
Kamila Hanesová ze spolku Pozor kočka! potvrdila, že všechna zvířata, která poskytují do kočičích kaváren, jsou očkovaná, a to i proti vzteklině, jsou odčervená a dospělá zvířata kastrovaná. Nápad na kočičí kavárny pochází z Tchaj-wanu, odkud se rozšířila tato zařízení do Japonska a v posledních dvou letech i do Evropy. Kočičí kavárny mají Vídeň, Berlín, Paříž, Londýn a v Česku Praha či Karlovy Vary.