3. listopadu 2011 13:27 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Postinor bude nově v lékárnách bez předpisu

Antikoncepce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Postkoitální kontracepce bude od konce listopadu dostupná i bez lékařského předpisu, tedy k dostání i v lékárně. Přípravky Escapelle a Postinor-2 si budou smět ženy koupit po předložení občanského průkazu. Pilulky mají být dostupné pro ženy po šestnáctém roce věku v péči gynekologa. Serveru ČT24.cz to řekl ředitel SÚKL Martin Beneš s tím, že jeho úřad bude důsledky této praxe monitorovat .

"Od 28. listopadu mají uživatelky přípravků Postinor 2 a Escapelle dostupné tyto přípravky bez lékařského předpisu, výdej bude možný v režimu bez předpisu s omezením, to znamená z rukou lékárníka," uvedl ředitel SÚKL.

Co je postkoitální antikoncepce (intercepce)

  • Užívá se po nechráněném pohlavním styku s cílem zabránit nechtěnému početí.
  • Obsahuje vysokou dávku gestagenu levonorgestrelu.
  • V balení se nacházejí dvě dávky, jedna se musí užít co nejdříve po styku, druhá za 12 hodin po první. Do 72 hodin je jejich účinnost velmi vysoká.
  • Užití více než 2krát za měsíc se nedoporučuje, zatím se ale neprokázalo, že by časté užívání mělo vážnější následky.

SÚKL plánuje v průběhu příštího roku monitorovat, zda nedochází ke zvyšování důsledků nežádoucích účinků u uživatelek. "Po roce kontroly a monitoringu informace vyhodnotíme… a budeme se rozhodovat, zda tento volnější režim dostupnosti postkoitální kontracepce zachováme nebo se vrátíme k výdeji na lékařský předpis," dodal Beneš.

"Není to ani tak, že by u těchto přípravků byla nějaká značná zdravotní rizika, spíše by mohly způsobit třeba výraznější nepravidelnosti cyklu nebo nevolnosti," uvedl předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Anketa

Souhlasíte s prodejem postkoitálních pilulek bez předpisu?

Ano 415
Ne 368
Je mi to jedno 19

Postinor se označuje jako nouzová kontracepce po nechráněném pohlavním styku, která zabraňuje uhnízdění vajíčka v děloze. Také Escapelle je nouzové kontraceptivum pro použití do 72 hodin po nechráněném sexuálním styku.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz