Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Potrat budou moci v ČR brzy podstoupit i cizinky

Smutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Potrat budou moci v Česku podstoupit zřejmě brzy také cizinky. Uměle ukončit těhotenství tu budou kromě Češek moci ženy z členských států EU i ty z dalších zemí, které v ČR žijí natrvalo. Počítá s tím zdravotnická reforma, jejíž návrh předložil k připomínkám ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Právě možnost interrupce pro ženy ze zahraničí byla před pár lety jedním z důvodů krachu reformních návrhů bývalého ministra Tomáše Julínka (ODS). Proti se tehdy postavili vládní lidovci, mluvili o potratové turistice.

Část zdravotnické reformy, kterou tvoří trojice zákonů, by vláda ráda ve sněmovně začala projednávat do pololetí. S částí důchodové reformy se pak chystá spojit hlasování o důvěře. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby kabinet dostal tři navrhované zákony co nejdřív. Doba, po kterou k nim mohou instituce a organizace podávat připomínky, je kratší. Trvá jen deset dnů. Lhůta má skončit v pátek.

Je nutné upravit zákon
Umělé ukončení těhotenství upravuje zákon o specifických zdravotních službách, který obsahuje i pravidla pro umělé oplodnění, sterilizaci či operativní přeměnu pohlaví. Potraty se v Česku provádějí podle zákona z roku 1986. Podle ministerstva zdravotnictví se od té doby mnoho změnilo.

Potrat

Umělé ukončení těhotenství bude možné ze zdravotních důvodů, ale i na žádost ženy. Ve druhém případě ho bude možné provést stejně jako dnes do 12. týdne těhotenství. Z "genetických důvodů" to pak bude nejpozději do 24. týdne.

"Legalizace umělého ukončení těhotenství byla provedena nejen ve většině zemí s totalitním režimem, ale i v demokratických zemích západní Evropy," uvedli autoři zákona. Rozdílný přístup k občankám zbývajících států sedmadvacítky a k cizinkám s trvalým a přechodným pobytem, které v Česku oficiálně tento zákrok podstoupit nemohou, je podle tvůrců normy v rozporu s předpisy EU.

Potratová turistika?
Možnost uměle ukončit těhotenství zaručoval cizinkám už návrh Julínkovy reformy. Tehdy se proti tomu postavili vládní lidovci. Mluvili o tom, že se Česko stane cílem potratové turistiky Evropanek. Někteří právníci i politici už tehdy ale podotýkali, že pokud by ČR euroobčankám tuto možnost nedala, mohly by jí hrozit žaloby od Evropské komise a pokuty.

Předloženou normu o specifických zdravotních službách z Hegerovy reformy doplňují ještě zákony o zdravotních službách a o záchranné službě. První z dvojice má posílit práva a postavení pacientů. Místo zdravotní péče by měli dostávat zdravotní službu. Předem by měli také vědět třeba i to, co si budou muset sami doplatit. Druhý zákon stanovuje, že záchranná služba má dorazit do 20 minut.

Zdravotnické reformní návrhy jsou terčem kritiky. Nesouhlasí s nimi odboráři, lékařská komora ani koalice soukromých lékařů. Odborům vadí například to, že se péče mění na službu. Míní, že reforma tak má jen vytáhnout víc peněz z kapes pacientů. Koalice soukromých doktorů zas má výhrady třeba k chystaným změnám v poplatcích. Tvrdí, že navrhované zákony jsou jen "kompiláty materiálů", které jim zasílali k připomínkování Hegerovi předchůdci.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!