Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Potravinová pyramida je pro děti nejlepší, říká odborník

Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Striktní veganské diety mohou zabrzdit vývoj dítěte, říká lékař Pavel Frühauf z Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

LN Kolik je mezi dětmi asi vegetariánů?
V Evropě je podle odhadů 2–5 procent dospělých vegetariánů. V poslední době se jejich počet ještě lehce zvyšuje. A předpokládá se, že tento princip stravování uplatňují i u svých dětí.

LN Je velký rozdíl, jestli vegetariánskou dietu drží dítě, nebo dospělý?
V prvním roce má dítě vyrůst o 25 cm, jeho energetická spotřeba je tedy mnohemvětší než u dospělého člověka. Pokud se při zavádění nemléčných příkrmů stravuje alternativně, ne vždycky je přísun energie dostatečný. Alternativní strava navíc obsahuje velké množství vlákniny, která chrání dospělého před nadbytečným energetickým příjmem i před nádorem tlustého střeva. Malé děti však ještě nemají všechny trávicí funkce dostatečně vyvinuté a při nadbytečném množství vlákniny, která urychluje trávení, leckdy nestihnou vstřebat dostatek energie.

LN Jaké komplikace mohou kvůli tomu nastat?
Nedostatečný přísun energie mívá za následek opožděný růst. Přemíra vlákniny navíc může u dětí způsobovat také bolesti břicha. A nedostatek vitamínu B12, který je obsažený jen v živočišných produktech, má zase na svědomí opožděný psychomotorický vývoj, v krajnímpřípadě může dojít až k jeho zástavě.

LN Může alternativní strava ovlivnit vývoj mozku?
Vývoj mozku souvisí především s konzumací tuků, nenasycených mastných kyselin a cholesterolu. Proti ateroskleróze neboli obávanému kornatění tepen se do dvou let věku rozhodně nebojuje! Když uberete tuky v mléce, uberete i obsah vitaminů rozpustných v tucích. Tedy i vitamínu D, který dítě potřebuje ke svému růstu. Tuky jsou navíc potřebné také pro rozvoj nervové soustavy. Pokud jich kojenci mají málo, mohou zaostávat i intelektuálně.

LN Zažil jste něco takového ve své praxi?
Ano, zrovna nedávno jsem vyšetřoval asi třiapůlletou holčičku, která byla, stejně tak jako její rodiče, vegetariánka. Navíc nesměla na sluníčko, protože její dědeček měl rakovinu kůže. Rodiče se jí snažili nedostatek vitamínu D kompenzovat rybím tukem, ale dítě ho odmítalo. V důsledku toho všeho holčička onemocněla těžkou křivicí.

LN Vegetariánští rodiče často argumentují tím, že všechno se dá nahradit. Co je na tom pravdy?
Dětem je samozřejmě možné podávat některé chybějící vitaminy nebo minerály v tabletkách. Jenže vegetariánští rodiče nepatří právě k příznivcům léků. S vitamínem B12, který vytváříme v tlustém střevě, jsou proto na tom paradoxně lépe vegetariáni v rozvojových zemích, kteří se chodí vyprazdňovat na svoji zahrádku. Díky konzumaci kontaminované zeleniny mají zmíněného vitamínu dostatek. Ale touto cestou u nás určitě nepůjdeme.

LN Kdy alternativní strava dětem přináší největší potíže?
Především v kojeneckém a časném batolecím věku, kdy dochází k bouřlivému růstu. Obzvlášť nevhodné jsou v tomto období striktní veganské diety, kdy děti nepřijímají maso, mléko ani vejce. Druhým obdobím spojeným opět s rychlým růstem je puberta. Zejména děvčata mají v této době sklony držet vegetariánskou dietu. Kvůli začínající menstruaci mohou někdy trpět nedostatkem železa. Naštěstí však jen málokdy zůstávají u této diety natrvalo.

LN Má vegetariánská strava také své klady?
Určitě, zejména pokud je správně připravena. Tito lidé se obvykle nepřejídají, nekouří a nepijí alkohol. Žijí tedy lepším životním stylem než většina populace, která konzumuje živočišnou stravu. Z dlouhodobého hlediska tedy tato strava přináší zdravotní prospěch. Ale to není důvod ji doporučovat v útlém dětském věku.

LN Co byste tedy dětem doporučil?
Nejlepším doporučením pro výživu zdravého dítěte je dodržovat tak zvanou potravinovou pyramidu. V jejím nejnižším patře jsou cereálie, nad nimi ovoce a zelenina, pak mléko a maso a až na úplném vrcholku sladkosti, které by se měly konzumovat jen výjimečně. Důležité je mít v ledničce jen ty potraviny, které považujeme za rozumné a zdravé. Zejména pokud máte doma starší děti, které se už samy v jídle obslouží. Jestliže chcete, aby vaše dítě jedlo výhradně vegetariánskou stravu, pak je vhodné se poradit napřed s nutriční terapeutkou. Pomůže vám sestavit vhodný jídelníček s přihlédnutím k věku dítěte i rychlosti jeho růstu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...