14. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Potraviny za rakovinu nemohou, tvrdí američtí vědci

Jak se vyhnout chorobám? Změňte jídelníček - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak se vyhnout chorobám? Změňte jídelníček - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

WASHINGTON Mohou potraviny které jíme vést k rakovině? Kladnou odpověď nabízely v posledních letech snad stovky výzkumů. Ten nejnovější z amerických laboratoří však tvrdí, že to tak není.

Podle studie, kterou vedl Jonathan Schoenfeld z Harvardovy univerzity a kterou vědci uveřejnili v časopisu American Journal of Clinical Nutrition, se karcinogenní účinky potravin nepodařilo prokázat.

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci si vybrali náhodné recepty z kuchařky, z nich pak jednotlivé ingredience zkoumali. „Zjistili jsme, že čtyři desítky z padesáti přísad jsme již zkoumali pro možné riziko rakoviny,“ zdůraznil Schoenfield. Zbylých deset potravin pak zkoumali vědci pouze jako obyčejné přísady.

Bohatá anglická snídaně.

ilustrační foto

Mezi hypoteticky rizikové potraviny, podle vědců patřili například mouka, káva, nebo citron. V seznamu nechyběla ani skořice, hořčice anebo muškátový květ.

Vědci poté analyzovali články, které o těchto potravinách již byly napsány. Zaměřili se přitom na tvrzení o rakovinotvornosti jednotlivých ingrediencí. Zjistili, že studie uvedené v časopisech nejen že neodpovídají zjištěným výsledkům, ale dokonce si navzájem odporují.

khuKarel Hrubeš

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!