Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na alergickou reakci na hmyz

Zdraví

  7:00
Bodnutí hmyzem může mít mnohem závažnější následky než jen červený svědivý pupínek. V krajním případě může jít dokonce o život. Anafylaktický šok, tedy extrémní alergickou reakci, může způsobit i včelí nebo vosí bodnutí. Důležité je proto umět včas poskytnout správnou první pomoc.
vosa, včela, sršeň

vosa, včela, sršeň foto: Shutterstock

V létě se mnohem více setkáváme s nejrůznějším hmyzem – od komárů přes ovády až po včely, vosy, nebo dokonce sršně. Všichni tito zástupci hmyzí říše dokáží způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Pokud dojde k bodnutí hmyzem a netrpíte žádnou alergií, obvykle stačí místo bodnutí potřít mastí obsahující antihistaminika, například Fenistilem, případně zklidňujícím přípravkem Octan, Alpa gel po bodnutí hmyzem a podobně.

U alergiků ale může být průběh reakce na hmyzí bodnutí bouřlivější, proto je na místě, aby si vzali své obvyklé léky, které užívají při alergických obtížích. Jde hlavně o to předejít anafylaktickému šoku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Včasné rozpoznání anafylaktické reakce je rozhodující pro další prognózu pacienta. Může se projevovat individuální kombinací příznaků v různé intenzitě. Často začíná kožními příznaky následovanými nauzeou (pocitem nevolnosti až s nutkáním ke zvracení – pozn. red.), usilovným dýcháním, tíhou na hrudi a bolestmi břicha," vypočítává MUDr. Andrea Kubátová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Komár (ilustrační foto)Jedním ze spouštěčů této reakce může být třeba jen vosí "jed", který způsobuje zarudnutí, bolest a svědění a pro alergiky může být velmi nebezpečný. Silnou alergickou reakci může vyvolat zejména včelí bodnutí a samozřejmě také sršní. Naopak komáří poštípání je sice nepříjemné, ale obvykle neznamená žádné větší riziko pro zdraví.

Jak reagovat v případě záchvatu?

Extrémní alergická reakce přichází poměrně rychle. Během prvních pěti minut se svědivá vyrážka, zarudnutí a otok rozšíří po celém těle. U téměř poloviny lidí se objeví astmatická dušnost nebo otok hrtanu. Desetina postižených zkolabuje a pět procent z nich upadne do bezvědomí.

Pokud dojde k reakci, je nezbytné okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu. "Na místě je postiženému uvolnit oděv, aby mohl dobře dýchat. Pokud je při vědomí, nechte ho sedět s oporou zad. Když upadá do bezvědomí, položte ho na záda," radí lékařka. V případě, že má alergik u sebe jednorázové injekční pero s adrenalinem, aplikujte ho vpichem do stehenního svalu.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat