Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na alergickou reakci na hmyz

vosa, včela, sršeň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vosa, včela, sršeň | foto: Shutterstock

Bodnutí hmyzem může mít mnohem závažnější následky než jen červený svědivý pupínek. V krajním případě může jít dokonce o život. Anafylaktický šok, tedy extrémní alergickou reakci, může způsobit i včelí nebo vosí bodnutí. Důležité je proto umět včas poskytnout správnou první pomoc.

V létě se mnohem více setkáváme s nejrůznějším hmyzem – od komárů přes ovády až po včely, vosy, nebo dokonce sršně. Všichni tito zástupci hmyzí říše dokáží způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Pokud dojde k bodnutí hmyzem a netrpíte žádnou alergií, obvykle stačí místo bodnutí potřít mastí obsahující antihistaminika, například Fenistilem, případně zklidňujícím přípravkem Octan, Alpa gel po bodnutí hmyzem a podobně.

U alergiků ale může být průběh reakce na hmyzí bodnutí bouřlivější, proto je na místě, aby si vzali své obvyklé léky, které užívají při alergických obtížích. Jde hlavně o to předejít anafylaktickému šoku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Včasné rozpoznání anafylaktické reakce je rozhodující pro další prognózu pacienta. Může se projevovat individuální kombinací příznaků v různé intenzitě. Často začíná kožními příznaky následovanými nauzeou (pocitem nevolnosti až s nutkáním ke zvracení – pozn. red.), usilovným dýcháním, tíhou na hrudi a bolestmi břicha," vypočítává MUDr. Andrea Kubátová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Komár (ilustrační foto)Jedním ze spouštěčů této reakce může být třeba jen vosí "jed", který způsobuje zarudnutí, bolest a svědění a pro alergiky může být velmi nebezpečný. Silnou alergickou reakci může vyvolat zejména včelí bodnutí a samozřejmě také sršní. Naopak komáří poštípání je sice nepříjemné, ale obvykle neznamená žádné větší riziko pro zdraví.

Jak reagovat v případě záchvatu?

Extrémní alergická reakce přichází poměrně rychle. Během prvních pěti minut se svědivá vyrážka, zarudnutí a otok rozšíří po celém těle. U téměř poloviny lidí se objeví astmatická dušnost nebo otok hrtanu. Desetina postižených zkolabuje a pět procent z nich upadne do bezvědomí.

Pokud dojde k reakci, je nezbytné okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu. "Na místě je postiženému uvolnit oděv, aby mohl dobře dýchat. Pokud je při vědomí, nechte ho sedět s oporou zad. Když upadá do bezvědomí, položte ho na záda," radí lékařka. V případě, že má alergik u sebe jednorázové injekční pero s adrenalinem, aplikujte ho vpichem do stehenního svalu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!