Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na sinice. Teplé počasí zhoršuje kvalitu vody

Zdraví

  7:00
PRAHA - Teplé počasí posledních dní zhoršuje kvalitu vody v některých sledovaných přírodních koupalištích. Sinice se ve vodě množí především v Pardubickém, Jihomoravském a Ústeckém kraji a na Vysočině.

Vyplývá to z měření krajských hygienických stanic, které má ČTK k dispozici. Hygienici v Pardubickém kraji nedoporučují koupání ve vodní nádrži Seč v koupacích místech Ústupky, Hoješín i Pod Semtínem.  Naměřili zde zvýšené hodnoty mikrobiologických ukazatelů. Vhodný pro koupání není ani rybník Rosnička na Svitavsku nebo koupaliště v Jablonném nad Orlicí.

Jihomoravský kraj

Na jihu Moravy hygienici uzavřeli už před týdnem pláže u rybníka Olšovec na Blanensku. Nyní zjistili, že zdraví nebezpečná voda je také ve Vranovské přehradě na Bítově a špatnou kvalitu má také v Nových Mlýnech. Dobrá voda je například v Banticích na Znojemsku a také v brněnské přehradě, kde se jen mírně zhoršila.

Vysočina

Zákaz koupání vydali i hygienici v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku, kde kvůli velkému výskytu sinic hrozí akutní poškození zdraví. Na Vysočině trvá zákaz koupání také v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku a nevhodné ke koupání jsou polenské Peklo a rybník Sykovec na Žďársku. Kvůli vedrům se voda kazí i v jiných přírodních koupalištích na Vysočině.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji už není voda vhodná ke koupání v koupališti v Jetřichovicích, hygienici v ní objevili mikroby. Zhoršuje se kvalita vody i na dalších koupalištích, například ve Varvažově na Ústecku.

Liberecký kraj

Voda vhodná ke koupání není na čtyřech místech Libereckého kraje. Špatná je voda v Českém Dubu, Chrastavě a Mimoni a poslední rozbory ukázaly, že také v Hejnicích. Tamní koupaliště přitom před týdnem vypustili, vyčistili a znovu napustili. Voda ale přesto nevyhovuje.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji hygienici rozhodně nedoporučují koupání ve Velkém rybníku u Karlových Varů a zákaz koupání kvůli přemnožení sinic platí nadále v přehradní nádrži Skalka na Chebsku.

Plzeňský kraj

Zatím ani jedno místo nemuseli hygienici v Plzeňském kraji označit za nebezpečné ke koupání. Nevhodnou vodu má však podle nich Hnačov a Kolinec na Klatovsku.

Moravskoslezský kraj

Citlivější jedinci, děti a těhotné ženy by se neměli v Moravskoslezském kraji koupat v nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku a Žermanice, konkrétně v katastru Dolních Domaslavic. Koupání pro ně není vhodné ani v Budišově nad Budišovkou na Opavsku.

Královéhradecký kraj

Kvůli snížené průhlednosti vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji se doporučuje po koupání osprchování pitnou vodou. Žádné další vážné problémy s kvalitou vody rozbory neodhalily.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji stále platí zákaz koupání na Novém rybníku na Příbramsku. Voda nevhodná ke koupání je v Županovicích na slapské přehradě a na koupališti Obecnice na Příbramsku. Na dalších čtyřech místech v kraji mají vodní plochy zhoršenou kvalitu a osvěžení v nich by měli zvážit alergici, malé děti nebo těhotné ženy.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat