Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na sinice. Teplé počasí zhoršuje kvalitu vody

Zdraví

  7:00
PRAHA - Teplé počasí posledních dní zhoršuje kvalitu vody v některých sledovaných přírodních koupalištích. Sinice se ve vodě množí především v Pardubickém, Jihomoravském a Ústeckém kraji a na Vysočině.

Vyplývá to z měření krajských hygienických stanic, které má ČTK k dispozici. Hygienici v Pardubickém kraji nedoporučují koupání ve vodní nádrži Seč v koupacích místech Ústupky, Hoješín i Pod Semtínem.  Naměřili zde zvýšené hodnoty mikrobiologických ukazatelů. Vhodný pro koupání není ani rybník Rosnička na Svitavsku nebo koupaliště v Jablonném nad Orlicí.

Jihomoravský kraj

Na jihu Moravy hygienici uzavřeli už před týdnem pláže u rybníka Olšovec na Blanensku. Nyní zjistili, že zdraví nebezpečná voda je také ve Vranovské přehradě na Bítově a špatnou kvalitu má také v Nových Mlýnech. Dobrá voda je například v Banticích na Znojemsku a také v brněnské přehradě, kde se jen mírně zhoršila.

Vysočina

Zákaz koupání vydali i hygienici v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku, kde kvůli velkému výskytu sinic hrozí akutní poškození zdraví. Na Vysočině trvá zákaz koupání také v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku a nevhodné ke koupání jsou polenské Peklo a rybník Sykovec na Žďársku. Kvůli vedrům se voda kazí i v jiných přírodních koupalištích na Vysočině.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji už není voda vhodná ke koupání v koupališti v Jetřichovicích, hygienici v ní objevili mikroby. Zhoršuje se kvalita vody i na dalších koupalištích, například ve Varvažově na Ústecku.

Liberecký kraj

Voda vhodná ke koupání není na čtyřech místech Libereckého kraje. Špatná je voda v Českém Dubu, Chrastavě a Mimoni a poslední rozbory ukázaly, že také v Hejnicích. Tamní koupaliště přitom před týdnem vypustili, vyčistili a znovu napustili. Voda ale přesto nevyhovuje.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji hygienici rozhodně nedoporučují koupání ve Velkém rybníku u Karlových Varů a zákaz koupání kvůli přemnožení sinic platí nadále v přehradní nádrži Skalka na Chebsku.

Plzeňský kraj

Zatím ani jedno místo nemuseli hygienici v Plzeňském kraji označit za nebezpečné ke koupání. Nevhodnou vodu má však podle nich Hnačov a Kolinec na Klatovsku.

Moravskoslezský kraj

Citlivější jedinci, děti a těhotné ženy by se neměli v Moravskoslezském kraji koupat v nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku a Žermanice, konkrétně v katastru Dolních Domaslavic. Koupání pro ně není vhodné ani v Budišově nad Budišovkou na Opavsku.

Královéhradecký kraj

Kvůli snížené průhlednosti vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji se doporučuje po koupání osprchování pitnou vodou. Žádné další vážné problémy s kvalitou vody rozbory neodhalily.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji stále platí zákaz koupání na Novém rybníku na Příbramsku. Voda nevhodná ke koupání je v Županovicích na slapské přehradě a na koupališti Obecnice na Příbramsku. Na dalších čtyřech místech v kraji mají vodní plochy zhoršenou kvalitu a osvěžení v nich by měli zvážit alergici, malé děti nebo těhotné ženy.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!