130 let
Infarkt - ilustrační foto.

Infarkt - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Práce na směny prý zvyšuje riziko infarktu

Zdraví
  •   7:00
Lidé, kteří pracují na směny, jsou vystaveni asi o čtvrtinu vyššímu riziku infarktu než zaměstnanci se stálou pracovní dobou. Na to, že práce v různé denní doby má neblahý vliv na zdraví člověka, upozornili vědci z Kanady a Norska v článku, který zveřejnil časopis British Medical Journal.

Vědci podle BBC zkoumali studie týkající se více než dvou milionů lidí a došli k závěru, že v případě pracujících na směny je riziko srdečního infarktu o 23 procent vyšší, nebezpečí jiných kardiovaskulárních problémů je o 24 procent a riziko mozkové mrtvice o pět procent. Zároveň ale uvedli, že práce na směny s sebou nenese vyšší míru úmrtnosti v důsledku problémů se srdcem.

Lidé, kteří nemají ustálený pracovní režim a chodí do zaměstnání i v noci, mají větší sklony ke špatným stravovacím i spánkovým návykům. To je spojováno s hrozbou obezity a se zvýšeným cholesterolem.

Autoři studie doporučují, aby lidé pracující na směny chodili na kontroly, aby se případně ukázalo, jaké riziko hrozí každému z nich. Měli by také být poučeni o tom, jaké se problémy se srdcem projevují.

"Je dobré se vyvarovat stálé práci v noci, omezit délku směn na nejvýše 12 hodin a zajistit, že pracovníci se mezi denními a nočními směnami nejméně dvě noci pořádně vyspí," říká podle BBC Jane Whiteová z britského Institutu pracovní medicíny.

Ať už lidé pracují v noci, po večerech, nebo v obvyklých hodinách během dne, neměli by zapomínat na to, že hodně pro své zdraví mohou udělat tehdy, když se budou zdravě stravovat, hýbat se a nechají kouření, vzkazují zdravotníci.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
Témata: infarkt, Kanada, Norsko, BBC