20. května 2012 8:46 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Aktivisté připomenou oběti AIDS, upozorní na rizika choroby

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Praha se v neděli připojí k celosvětové vzpomínce na oběti nemoci AIDS. V neděli se se v horní části Václavského náměstí uskuteční informační akce s názvem Světlo pro AIDS - Candlelight Memorial.

Akce začíná úderem poledního a skončí okolo šesté hodiny večer. Už tradičně ji pořádá Česká společnost AIDS pomoc. Letošním tématem je podpora zdraví a důstojnosti.

ČTĚTE TAKÉ:


Zájemci získají informace ve stánku, kde budou na dotazy odpovídat odborníci i dobrovolníci pořádající společnosti. K dispozici budou i materiály o prevenci a také kondomy. Za 20 korun je možné zakoupit i malou červenou stužku jako symbol boje proti nemoci selhání imunity.

Výtěžek se využije na financování provozu Domu světla. Ve dvě hodiny odpoledne začne už tradiční bubnování, kterým chtějí pořadatelé upozornit na šíření nákazy virem HIV a přibývání počtu nemocných i obětí.

Lékaři v Česku od počátku testování v roce 1985 odhalili vir HIV u 1719 lidí. Onemocnění AIDS propuklo u 348 osob. Zemřelo 180 pacientů. Letos v prvním čtvrtletí testy potvrdily nákazu u dalších 38 mužů a šesti žen. V prvním kvartále se choroba AIDS rozvinula u pěti lidí, dva nemocní zemřeli.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

I když Česko patří ve srovnání s jinými zeměmi ke státům s malým výskytem nemoci, přesto je podle odborníků nutné na nebezpečí AIDS upozorňovat. Lidé se totiž často přestávají chránit. Aktivisté i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější.

Podle loňského průzkumu, který si nechalo vypracovat sdružení Art for Life, nepovažovalo AIDS za hrozbu 82 procent Čechů a Češek. Třetina lidí při náhodném sexu nepoužívala kondom. Víc než pětina dotázaných pak nevěděla, jestli se nákaza přenáší polibkem.

ČTK, Lidovky.cz