Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praktičtí lékaři napsali vládě kvůli plánu zrušit poplatky

Zdraví

  6:12
PRAHA - Praktičtí lékaři se obrátili na vládu s žádostí, aby přehodnotila rozhodnutí zrušit u nich regulační poplatky, pokud předem nestanoví, z čeho jim výpadek příjmů nahradí. Koalice má ve vládním prohlášení slib zrušit poplatky 30 korun v ambulancích a lékárnách od ledna 2015.

Muži používají výmluvu na úmrtí dvakrát častěji než ženy, o soudech lžou čtyřikrát více. foto: Shutterstock

Sdružení praktických lékařů varuje, že to znamená zásadní výpadek v příjmech ambulancí, řada praxí se prý dostane do existenčních potíží. "Trváme na tom, že pokud ke zrušení poplatků dojde, bylo kompenzováno v plné výši a musí být předem jasné, jakým způsobem a z jakých prostředků to bude uskutečněno," uvádí se v prohlášení, jež obdržela ČTK.

Koalice v těchto dnech řeší, jak a zda vůbec kompenzovat zrušené stokorunové poplatky nemocnicím. Náhradu za 2,1 miliardy korun, které nemocnice ročně na těchto poplatcích vybraly, slíbila dát ze státního rozpočtu. Nyní ale ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že ve zdravotnictví unikají peníze a že žádné do něj nepřidá, dokud ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nerozkryje toky peněz.

ČTĚTE TAKÉ:

Němeček chce výpadek nemocnicím kompenzovat tím, že stát začne od července platit vyšší odvody do zdravotního pojištění. Do konce roku by tak resort získal 2,1 miliardy korun navíc právě pro nemocnice. V příštím roce by za celý rok nárůst činil 4,2 miliardy korun. Návrh zákona s navýšením odvodů státu má vláda dnes na programu, podle Němečka by ho měla schválit nejdéle do dvou týdnů, jinak se už legislativně nestihne vše připravit tak, aby peníze byly navýšené od července.

Sdružení praktických lékařů k aktuálnímu plánu vlády pomoci nemocnicím uvedlo, že snahu vlády sleduje se znepokojením. "V minulosti jsme byli svědky oddlužení nemocnic již několikrát, nikdy to nevedlo k dlouhodobému výsledku," připomíná.

Primární péče

Prosté dosypání peněz je odsouzeno k neúspěchu bez systémových změn, redukce lůžkových zařízení a bez jasně nastavených pravidel kontroly pohybu pacienta zdravotnickým systémem, tvrdí sdružení. "Povede jen k další nerovnosti v rozdělení finančních prostředků mezi lůžková a ambulantní zařízení, které je již nyní zcela opačné, než je tomu ve vyspělých zemích," dodalo.

Připomíná, že základem fungujícího systému zdravotní péče ve vyspělých zemích je primární péče, kam se řadí právě praktičtí lékaři. Úhrady od pojišťoven pro praktické lékaře tvoří v ČR jen šest procent peněz zdravotního pojištění, zatímco nemocnice dostávají polovinu všech peněz.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat