Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prášky na hubnutí ve Francii zabily přes 500 lidí. Začalo vyšetřování

Zdraví

  17:47
PAŘÍŽ - Oběti největšího farmaceutického skandálu ve Francii se možná konečně dočkají odškodnění. Po letech se rozeběhlo vyšetřování vůči vedení firmy, která vyráběla prášky Mediator. Ty způsobily smrt více než 500 lidí, některé studie mluví až o 2000.
Medicína - ilustrační fotografie.

Medicína - ilustrační fotografie. foto: Shutterstock

Devadesátiletý Louis Servier, zakladatel druhé největší francouzské farmaceutické firmy Servier, která lék prodávala, začal být vyšetřován kvůli podezření ze zabití. Trvalo tři roky, než k tomu došlo. Spolu s ním se policie začala zabývat šesti jeho společníky. Informoval o tom deník Guardian.

Servierovi byla stanovena kauce ve výši necelých sto tisíc dolarů. Jeho společníci by měli za kauci dohromady zaplatit přes tři miliony dolarů. Není ale zcela jisté, jestli někdo z nich skutečně bude ze zabití obviněn a dostane se před soud.

Zároveň by měl s firmou Servier na jaře začít proces, kde se rozhodne, zda firma oklamala pacienty a autority. Soud byl z původního termínu odložen. Firma všechna obvinění popírá. 

Prášky na hubnutí Mediator

 • Amfetaminový derivát Mediator byl původně určen pro obézní diabetiky.
 • Často byl však předepisován i zdravým ženám, které chtěly omezit trochu chuť k jídlu a zbavit se pár přebytečných kil.
 • Mezi léty 1976 - 2009, kdy byl preparát povolen, ho požívalo víc než pět milionů lidí.
 • Podle francouzského ministerstva zdravotnictví zapříčinil přípravek smrt minimálně 500 lidí. Studie, které se skandálem zabývají, však mluví i o 2000. Obětem selhalo srdce. Další lidé díky němu trpěli kardiovaskulárním onemocněním.
 • Během roku 1999 bylo nahlášeno několik spojitostí mezi srdečními příhodami a braním prášku, státní orgány ale na zprávu nereagovaly.
 • Mediator byl v roce 2005 zakázán ve Španělsku a Itálii, v Británii ani USA ho dokonce vláda nikdy na trh nevpustila.
 • Ve Francii byly ovšem prášky předepisovány do roku 2009, kdy vyšel celý skandál na povrch. Vláda byla obviněna, že celou tragédie nechala zajít tak daleko, protože měla blízké vazby k farmaceutickým firmám.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat