Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přemíra vitaminů může škodit, varují lékaři

Zdraví

  7:00
Nedávno zveřejněné vědecké studie zpochybnily účinek vitaminů na neutralizaci oxidantů. Prokázaly dokonce, že nadměrné užívání vitaminových doplňků může škodit.
Vitaminy - ilustrační foto.

Vitaminy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ředitel střediska molekulární medicíny v americkému Národnímu ústavu zdraví (NIH) Toren Finkel přiznal, že tyto studie mohou být pro veřejnost, uvyklou na zdůrazňování přínosu vitaminů, matoucí.

"Lidé tomu nerozumí, protože vitaminy, jakožto antioxidanty, by měly před nemocemi chránit. Jenomže klinické údaje žádné rozdíly neprokazují. Je proto třeba přehodnotit hypotézy o mechanismu onemocnění a roli oxidantů. Dosud platilo, že oxidanty jsou pro organismus špatné. V minulých deseti letech se ale začalo ukazovat, že tomu tak nutně není," řekl Finkel v rozhovoru s agenturou AFP.

Zjistilo se například, že buňky využívají oxidanty, aby upozornily na zánět, přičemž oxidanty jsou v tomto případě užitečné a nijak neškodí. "Musíme se proto vrátit do laboratoří k výzkumu buněk, abychom lépe pochopili roli oxidantů a vitaminů," sdělil Finkel.

Nadmíra vitaminů není lepší než nedostatek

Ví se sice, že nedostatek některých vitaminů tělu škodí, avšak to podle Finkela neznamená, že nadměrná konzumace je pro organismus lepší než nedostatek. 11. října vyšla v USA studie, která potvrdila 17procentní zvýšení rizika onemocnění rakovinou prostaty při nadměrné konzumaci vitaminu E. Jiná studie provedená na ženách zase prokázala mírné zvýšení úmrtnosti u těch, které užívaly multivitaminy. Už v roce 2007 vědci objevili spojitost vzniku cukrovky 2. typu a užíváním doplňkového selenu.

Pro odborníka na výživu Davida Schardta je problém to, že co se vitaminů týče, řídí se většina lidí principem čím více, tím lépe a nevidí v tom žádné riziko. "Teď ale víme, že konzumace velkého množství vitaminů může mít nečekaně škodlivé důsledky," řekl. Hlavně vlivem masivní reklamy výrobců si prý mnoho Američanů z užívání vitaminů učinilo něco jako vlastní náboženství. V USA prý lze vitaminům přičíst jakýkoli kladný účinek, snad kromě tvrzení, že je jimi možné nemoci vyléčit.

Patsy Brannonová z Cornellovy univerzity navíc upozornila na to, že po vitaminech často sahají osoby, které jedí kvalitní a různorodou stravu, takže se mohou doplňkovými vitaminy rychle předávkovat. Přesto je lze doporučit určitým skupinám, jako jsou těhotné nebo chronicky nemocné staré osoby. Vitaminovou potřebu ostatních lidí prý ale dostatečně pokryje běžná strava obsahující čerstvou zeleninu a ovoce.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat