Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Přes 10 tisíc lidí ve Vietnamu se za týden nakazilo horečkou dengue

Horečka dengue | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horečka dengue | foto: Reuters

HANOJ Vietnam bojuje s epidemií horečky dengue, za poslední týden se tam nakazilo 10 000 lidí. Celkem se virem od začátku roku infikovalo 90 626 lidí, což je meziročně nárůst o více než 40 procent. Informovala o tom agentura AP. V nemocnici skončilo téměř 77 000 lidí a 24 jich zemřelo.

Horečka dengue je kvůli silným bolestem, které způsobuje, známá také jako horečka lámající kosti. Toto virové onemocnění se přenáší komáry druhu Aede aegypti. Nemoc se projevuje jako chřipka, pro zhruba pět procent pacientů jsou však její následky smrtelné.

Vietnamské ministerstvo zdravotnictví šíření epidemie připisuje vysokým teplotám, déletrvajícím dešťům a rychlé urbanizaci, což podporuje množení komárů, kteří virus přenášejí.

Epidemie nejvíce zasáhla metropoli Hanoj a Ho Či Minovo Město na jihu země. Lékaři v hanojské nemocnici ošetří denně až 1000 pacientů, kteří si stěžují na horečky, uvedl jeden z ošetřovatelů nemocnice. Loni v červnu a červenci přitom šlo jen o několik případů.

Proti onemocnění zatím neexistuje žádné očkování ani účinná léčba. Nemoc kromě vysoké horečky způsobuje vyčerpání a v některých případech i silnou kožní vyrážku. Nejvíce jsou v ohrožení starší lidé, děti a pacienti s jinými zdravotními problémy.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...