Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se ochladit v bytě bez klimatizace. Ve dne nevětrat a spát s mokrými vlasy

Horko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česko zasáhly tropy, které zřejmě vydrží i následující týdny. V některých dnech vystoupají teploty až na 35 stupňů. Chcete před horkem ochránit svůj domov? Máte v létě potíže se spánkem? Redakce serveru Lidovky.cz vám přináší několik tipů, jak ochladit byt a jak zvládnout usínání ve vedru.

Ačkoli k pití se doporučuje spíše voda vlažná, na povrchu těla si můžete dopřávat tolik ledové vody, kolik uznáte za vhodné.

Teplotu v místnosti pomůže ochladit například obyčejný kbelík nebo jiná nádoba s ledem či studenou vodou, do níž si můžete jako bonus také namočit nohy. Ochladíte tak i celý organismus.

Chladnou vodou si také můžete pravidelně omývat ruce či si otírat obličej navhlčeným hadříkem.

Ledová sprcha už tak vhodná není - utrpíte při ní teplotní šok a také vám uzavře póry. Chcete-li dopad vody na své tělo maximalizovat, po sprchování se neutírejte a nechte ji, aby se vsákla do pokožky.

Chybou, které se lidé při vysokých teplotách často dopouštějí, je neustálé větrání. Příklad si zde můžeme vzít z obyvatel Středomoří, kde bývají horka ještě úmornější - větrají pouze v noci či brzy ráno, kdy je venkovní vzduch chladnější. Následně okna zavírají a zatahují žaluzie (či zavírají okenice), aby příjemná teplota v místnosti vydržela.

Pozor na větráky

Pokud vám ovšem slunce přes den praží do oken, můžete je obložit mokrými ručníky či prostěradly. Do bytu tak pronikne vlhkost. Namočit můžete též záclony a závěsy.

Pozor si dejte na větráky. Chvilkově vám sice od horka uleví, vzduch v místnosti ale dovedou pouze rozproudit, nikoli zchladit. Spolu s rizikem nastydnutí se tak stávají spíše horší alternativou jednoduchého vějíře.

Finančně nákladnější je pak pořídit si klimatizaci, která má ovšem také určitá zdravotní rizika.

Trápí-li vás  v létě problémy se spánkem, je třeba se zchladit alespoň v okamžiku usínání. Pomáhá například pokapat si peřiny a prostěradlo studenou vodou. Pyžamo a lůžkoviny můžete také uložit na několik hodin do lednice či dokonce do mrazáku. Ke spánku uléhejte pokud možno sami, pod lehkou dekou a s odkrytýma nohama. Pocit horka mohou zmírnit také mokré vlasy či navlhčený ručník na čele nebo za krkem.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...