Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Prevence je pořád nejlevnější. Nenechte se cenou odradit od dentální hygieny, vyplatí se

Zdraví

  5:59
Nabídka dentální hygieny už je ve většině zubních ordinací standardem. Některé odrazuje cena, nicméně prevence je vždy méně bolestivá než řešení jakéhokoli problému.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy foto: Shutterstock

Možnosti moderních zubních ordinací jsou stále větší. Zubaři díky nim mohou provádět cílenější zákroky, rychleji a méně bolestivě. Na technologický pokrok však stejně rychle nereaguje veřejné pojištění. Takže pokud chce pacient využít nejmodernějších vymožeností při léčbě zubu, musí někdy sáhnout hluboko do kapsy, částky se mohou vyšplhat přes sto tisíc korun.

Oproti tomu cena za provedení dentální hygieny je minimální, i když průměrně přesahuje tisíc korun za jedno sezení. Podstatné však je, že pomáhá předcházet problémům se zuby, a tedy nejen dalším finančním výdajům, ale hlavně bolestivým a nepříjemným zákrokům.

Laik nemá šanci poznat kvalitu práce stomatologa, říká šéf zubařů Šmucler

Nicméně právě prevence u řady pacientů pokulhává, a nejvíce u těch, kteří ji opravdu potřebují, protože s chrupem problémy mají. Je to jako začarovaný kruh – zuby je bolí, ale kvůli bolestivému ošetření k zubaři nejdou. Ve chvíli, kdy je bolest neúnosná, podstoupí ošetření, které je pravděpodobně rozsáhlejší a bolestivější, než kdyby přišli včas. Nesou si tak nepříjemnou vzpomínku, která jim nedovolí navštěvovat zubaře pravidelně.

„Mám několik takových pacientů, kteří si přesně pamatují, kdy jejich strach vznikl. U někoho se podařil potlačit až minimalizovat, u jiných však nikoli. Na pacientovi, který má strach, to bývá na první pohled zřejmé. Zajímavé je, že každý má jinou strategii na jeho potlačení. Někdo se celý třese, někdo preventivně křičí. Někteří pacienti mlčí, někteří naopak neustále mluví. A někteří mají i tendence kousat nebo dokonce utéct z ordinace. Většinou ale po tom, co zjistí, že ošetření nebolí, se uklidní a vše společně zvládneme“, říká své zkušenosti zubní lékař Ondřej Šrámek z pražské Dentální kliniky Hradčanská.

I vedoucí zubař kliniky Studio 32 v Praze Jiří Škrdlant má zkušenost, že ve chvíli, kdy se pacient konečně odhodlá do ordinace přijít, již vyšetření většinou zvládne.

Kde péče pokulhává

Co vše dentální hygiena obstarává? Při první návštěvě ukáže hygienistka pacientovi, kde jeho péče o chrup nejvíce pokulhává. Naučí jej správnou techniku čištění, doporučí pro něj nejvhodnější pomůcky. Odstraní zubní plak a kámen a pigmentové skvrny nad dásní.

„Při další návštěvě odstraňuji zubní kámen pod dásní, což je asi ta nejméně příjemná část dentální hygieny. Samozřejmě zkontroluji, jak se pacient zlepšil v technice čištění. A podle toho jej objednávám na další dentální hygienu,“ popisuje svou praxi dentální hygienička z litvínovské stomatologické skupiny Medoz Věra Černá.

Povinnost při paradontóze

Návštěvy dentální hygieny by měly být běžnou praxí pro ty, kteří trpí paradontózou. „U odhalených zubních krčků je technika čištění zubů naprosto zásadní. V důsledku ústupu dásní navíc vznikají takzvané parodontální choboty. Tedy prostor mezi kořenem a dásní. „V těchto ,kapsách‘ zůstávají zbytky jídla, které vyhnívají. Pokud se choboty prohlubují, může dojít k zánětu nervů, viklavosti zubu a následné ztrátě zubu,“ dodává hygienistka.

Udělejte z čištění zubů hru

Protože u dentální hygieny je podstatná spolupráce klienta, u dětí je vhodné na ni začít pravidelně docházet zhruba kolem osmého roku. Pravidelná hygiena dutiny ústní je nicméně nutná už od narození. A první návštěva zubaře by měla přijít co nejdříve od prořezání prvního zoubku.

Je to důležité i z psychického hlediska dítěte. Malý pacient si tak může postupně zvykat na prostředí ordinace. Navíc se na těchto kontrolách nedějí nijak bolestivé věci, ale pouze jednoduchá vyšetření.

„Děti často vozíme i na křeslech, snažíme se jim z návštěvy udělat hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí. Postupně se tak začne vyvíjet vztah a důvěra mezi pacientem a lékařem, což je klíčové při další spolupráci, vysvětluje Ondřej Šrámek.

Čištění zubů - ilustrační foto.

Pozor si musejí dát rodiče i v tom, co před dětmi říkají. „Děti často přebírají názory od svých rodičů. Proto když rodiče sami mají ze zubařů strach nebo například děti stomatologem straší a říkají věty typu ,když si nebudeš čistit zuby, doktor ti je všechny vytrhá‘, může si dítě podvědomě vytvářet negativní postoj. Rodiče mají na utváření vztahu k lékařům, nemoci i bolesti významný vliv. Určitě stojí za zamyšlení, jestli strašení zubařem, lékařským zákrokem a podobně bude ku prospěchu nejen v dětství, ale i později v dospělosti,“ říká psycholog Ondřej Pečený z pražské kliniky Kappa.

Dětem také mohou rodiče vyrobit nástěnku, kam si jejich ratolest po každém čištění nalepí obrázek.

Autor: