Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Preventivní mastektomie? Je to úspěšné řešení, říká plastický chirurg

Samovyšetření prsou (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samovyšetření prsou (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Preventivní odstranění prsou se v Česku provádí už třicet let. Operaci, kterou ženy podstupují kvůli vysokému riziku onemocnění rakovinou, se provádí na klinikách plastických chirurgií. "Pokud jsme operovali zdravou pacientku s genovou mutací, rakovinu nedostala," říká plastický chirurg Luboš Dražan.

Lidovky.cz: Jak dlouho se v Česku mastektomie provádí? Máte přehled o tom kolik pacientek si nechá ročně preventivně odstranit prsa?
Preventivní mastektomie s rekonstrukcí se u nás na klinice provádějí již třicet let. Začal s nimi profesor Bařinka v 80. letech. Odhaduji, že u nás podstupuje tuto operaci kolem 200-250 žen. Většinou na klinikách plastické chirurgie, protože odstranění prsů se provádí většinou s okamžitou rekonstrukcí - buď implantáty, nebo vlastní živou tkání. 

Lidovky.cz: Je takové preventivní řešení podle vás nejlepším řešením?
Pokud má pacientka detekovaný chybný gen BRCA, což má Angelina, pak je spočítané že tyto pacientky mají 85 % šanci že dostanou karcinom prsu do svých 70 let. Zdá se, že profylaktická mastektomie je řešením. My operujeme BRCA pozitivní pacientky 13 let (od roku 2000 se testy na BRCA u nás dělají), a pokud jsme operovali zdravou nosičku, žádná dosud rakovinu nedostala.Takže to funguje a je to řešení. Druhá cesta pro tyto pacientky je časté sledování ultrazvukem a mamografií s cílem zachytit nádor v časném stadiu a úspěšně léčit.

K TÉMATU:


Lidovky.cz: Jak se pozná dědičná dispozice u žen? Je možné ji vypočítat v procentech?
Dědičná dispozice se pozná lehce. V rodině je prostě postiženo rakovinou prsu více žen než jedna. Zpravidla babička, matka, dcera nebo sestra. Dědičná dispozice se projeví při genetickém testu - tam se odhalí jestli pacientka nese vadný gen. 

Lidovky.cz: Rozhodnutí nechat si odstranit prsa musí být pro ženu velice těžké. Přistupují k této metodě pozitivně?
Je to těžké rozhodnutí, velice záleží na tom, jak kvalitní rekonstrukce následuje. Pro pacientky je důležitá představa, jak budou vypadat po operaci. Tady záleží na plastickém chirurgovi. Co umí, jaké má možnosti. Jsou obrovské rozdíly mezi ústavy a jednotlivci. Volba jak prsy zrekonstruovat je klíčová. Je spoustu metod a jejich kombinací. Osobně mám na tuto operaci čekací dobu skoro rok a půl. Doobjednávám konec příštího roku. Pacientky, které potřebují dva laloky z břicha nemají u nás moc pracovisť na výběr. Rutinně to máme zvládnuté jen u nás v Brně. Provedl jsem těchto operací z břicha kolem šesti set a jezdím je dělat i do Švédska.

Lidovky.cz: Jak moc je operace náročná?
Délka operace záleží na způsobu rekonstrukce. Operace, při které se odebírají oba prsy a dávají se implantáty trvá tři hodiny, rekonstrukce z břicha sedm až osm hodin. Rekonvalescente s implantáty může pak trvat až šest týdnů, po rekonstrukci z břicha trvá rekonvalescence až dva měsíce.

Lidovky.cz: Mohl byste stručně popsat, jak taková operace probíhá?
Nejdříve se provede mastektomie, tedy odstranění prsní žlázy, někdy včetně dvorců a bradavek, někdy se mohou i ponechat. Důležité je zachovat co nejvíce kůže původního prsu. Vlastní objem prsu se vyplní buď implantátem, nebo dočasně expanderem a v druhé fázi se dá implantát. Nebo se dovnitř na výplň použije kus břicha - tedy DIEP lalok. Ten je složitý v tom, že se do toho laloku musí vest krevní céva arterie a žíla ven, tyto cévy se musí uvnitř hrudníku spojit s cévami v hrudníku a pokud se to udělá správně, začne krev cirkulovat z hrudníku do laloků a zpět. Tak se vyplní prso vlastním živým tukem a je to perfektní. Některé pacientky, které mají převislé břicho a pokleslá prsa mohou po této operaci vypadat mnohem lépe než před operací. Takže některé pacientky se zbaví onkologického problému a vylepší si prsy i břicho.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.