25. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Preventivní prohlídky potřebují i oči. Kdy jít k lékaři?

Vyšetření očí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření očí - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Bez ohledu na to, jak „dobře“ nebo „špatně“ vidíte, je dobré absolvovat preventivní vyšetření u oftalmologa nejméně jednou za dva roky. A to i v případě, že žádné brýle nepotřebujete nebo máte pocit, že se vaše oční vada nijak nezhoršuje. Stav očí totiž hodně prozradí o celkovém zdravotním stavu.

"Například změny na cévách očního pozadí mohou signalizovat vyšší krevní tlak nebo cukrovku. Na zrakovém nervu se mohou projevit i některá neurologická onemocnění, zkrátka preventivní prohlídka může napovědět mnohé," potvrzuje Sylva Procházková, oční lékařka z Refrakčního Centra Praha.

Dvojnásob důležité!

Dvojnásob důležitá je návštěva u odborníka v případě, že vidíte neostře nebo vás často bolí hlava. Může jít o projevy onemocnění, které nemá smysl podceňovat. S rostoucím věkem roste riziko chorob očí. Například zelený zákal se objevuje nejčastěji po čtyřicátém roce věku a první příznaky nemusíte rozeznat.

"Glaukom je progresivní oční onemocnění, které se projevuje hlavně zúžením zorného pole, toho si ale málokdo sám všimne," upozorňuje oftalmoložka. Zelený zákal se přitom týká zhruba 2 až 3% dospělých. Objevit se může také počínající porucha vidění do blízka, stejně tak se s vyšším věkem častěji objevuje šedý zákal. Součástí prevence je i prohlídka očního pozadí i přeměření očního tlaku.

Ludmila Hamplová