Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Riziko vzniku zeleného zákalu odhalili lékaři u třetiny lidí

Zdraví

  7:00
BRNO - Preventivní vyšetření v rámci takzvaného Glaukomového dne v brněnské nemocnici u sv. Anny odhalila u třetiny lidí zvýšený nitrooční tlak. Mají tak zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu, neboli glaukomu, a budou nadále sledováni. Lékaři výsledky označili za varovné, informovala mluvčí nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková.
Vyšetření očí - ilustrační foto.

Vyšetření očí - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Celý čtvrtek mohli zájemci chodit na oční kliniku nemocnice u svaté Anny a nechat si tu zdarma vyšetřit zrak. Problém se zvýšeným očním tlakem vyšetření zjistilo téměř u 50 vyšetřovaných pacientů ze 182 zájemců.

Nejčastější příčina slepoty

Dalších 30 lidí už lékaři nestihli ve vymezených hodinách vyšetřit a objednali je na jindy. "Bylo zachyceno 49 pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem, kteří budou následně na naší klinice vyšetřováni kvůli glaukomu. Na kontrolu přišlo i sedm pacientů, kteří se již s onemocněním léčí," uvedla mluvčí Urbánková.

Dodala, že ordinaci navštívilo také 13 lidí, kteří mají onemocnění v rodině. Glaukom je jednou z nejčastějších příčin slepoty ve světě a v Brně ročně odoperují na tisíc případů této choroby.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nemocnice u svaté Anny má nyní problém s proplácením operací zákalu VZP, která jí nabídla peníze pouze za polovinu výkonů. S pojišťovnou vedení nemocnice stále jedná.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat