27. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Riziko vzniku zeleného zákalu odhalili lékaři u třetiny lidí

Vyšetření očí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření očí - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Preventivní vyšetření v rámci takzvaného Glaukomového dne v brněnské nemocnici u sv. Anny odhalila u třetiny lidí zvýšený nitrooční tlak. Mají tak zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu, neboli glaukomu, a budou nadále sledováni. Lékaři výsledky označili za varovné, informovala mluvčí nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková.

Celý čtvrtek mohli zájemci chodit na oční kliniku nemocnice u svaté Anny a nechat si tu zdarma vyšetřit zrak. Problém se zvýšeným očním tlakem vyšetření zjistilo téměř u 50 vyšetřovaných pacientů ze 182 zájemců.

Nejčastější příčina slepoty

Dalších 30 lidí už lékaři nestihli ve vymezených hodinách vyšetřit a objednali je na jindy. "Bylo zachyceno 49 pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem, kteří budou následně na naší klinice vyšetřováni kvůli glaukomu. Na kontrolu přišlo i sedm pacientů, kteří se již s onemocněním léčí," uvedla mluvčí Urbánková.

Dodala, že ordinaci navštívilo také 13 lidí, kteří mají onemocnění v rodině. Glaukom je jednou z nejčastějších příčin slepoty ve světě a v Brně ročně odoperují na tisíc případů této choroby.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nemocnice u svaté Anny má nyní problém s proplácením operací zákalu VZP, která jí nabídla peníze pouze za polovinu výkonů. S pojišťovnou vedení nemocnice stále jedná.

ČTK, Lidovky.cz