Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Při artróze si hlídejte linii, radí lékařka

Stáří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stáří | foto: Shutterstock

Artróza je chronické degenerativní onemocnění, které může postihnout jakýkoliv kloub v těle. Nejčastěji se ale týká velkých kloubů, jako jsou kolena, kyčle nebo ramena. Jak můžete svůj zdravotní stav zlepšit?

Onemocnění způsobuje změny v kloubní chrupavce. Mění se její struktura a chrupavka postupně ztrácí svou pružnost. Nejprve se ztenčí a její povrch přestává být hladký, takže při pohybu dochází k většímu tření a podráždění.

Po těchto změnách v chrupavce zůstávají konce kostí odhalené a na jejich okrajích vznikají výrůstky, které způsobují deformaci kloubu i jeho sníženou hybnost. Léčba artrózy závisí na tom, jak daleko už degenerativní proces pokročil, i na tom, jak se nemocný subjektivně cítí. Začíná se obvykle léky, které zpomalují degenerativní procesy v kloubech, a také medikamenty tlumícími zánět. „Při pokročilejších stupních choroby je nutné léky nebo léčebné prostředky aplikovat přímo do kloubů. Některé z nich působí jen jako jakási ,mazadla‘, jiné léky mohou mít ještě navíc vlivný protizánětlivý účinek,“ vysvětluje Marie Sedláčková, primářka Revmatologického a rehabilitačního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Pozitivní vliv mají také látky obsažené ve volně prodejných preparátech, které ovlivňují pevnost chrupavky, jako je chondroitin sulfát nebo glykosaminoglykan sulfát.

Vedle této základní léčby je dobré upravit svůj životní styl a zejména držet si optimální hmotnost. Právě nadváha negativně ovlivňuje stav kloubů i průběh léčby. „Léčebný plán je vhodné kombinovat se správně zvolenou pohybovou aktivitou, případně fyzioterapií,“ dodává revmatoložka. Volbu vhodného pohybu je namístě zkonzultovat s lékařem s ohledem na váš aktuální zdravotní stav. Obecně platí, že pacientům s artrózou svědčí sporty, jako je jízda na kole či rotopedu nebo plavání. Naopak nevhodné jsou aktivity, při kterých trpí nosné klouby, například basketbal, volejbal nebo běh.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?