Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Při artróze si hlídejte linii, radí lékařka

Artróza je chronické degenerativní onemocnění, které může postihnout jakýkoliv kloub v těle. Nejčastěji se ale týká velkých kloubů, jako jsou kolena, kyčle nebo ramena. Jak můžete svůj zdravotní stav zlepšit?
  7:00

Onemocnění způsobuje změny v kloubní chrupavce. Mění se její struktura a chrupavka postupně ztrácí svou pružnost. Nejprve se ztenčí a její povrch přestává být hladký, takže při pohybu dochází k většímu tření a podráždění.

Po těchto změnách v chrupavce zůstávají konce kostí odhalené a na jejich okrajích vznikají výrůstky, které způsobují deformaci kloubu i jeho sníženou hybnost. Léčba artrózy závisí na tom, jak daleko už degenerativní proces pokročil, i na tom, jak se nemocný subjektivně cítí. Začíná se obvykle léky, které zpomalují degenerativní procesy v kloubech, a také medikamenty tlumícími zánět. „Při pokročilejších stupních choroby je nutné léky nebo léčebné prostředky aplikovat přímo do kloubů. Některé z nich působí jen jako jakási ,mazadla‘, jiné léky mohou mít ještě navíc vlivný protizánětlivý účinek,“ vysvětluje Marie Sedláčková, primářka Revmatologického a rehabilitačního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Pozitivní vliv mají také látky obsažené ve volně prodejných preparátech, které ovlivňují pevnost chrupavky, jako je chondroitin sulfát nebo glykosaminoglykan sulfát.

Vedle této základní léčby je dobré upravit svůj životní styl a zejména držet si optimální hmotnost. Právě nadváha negativně ovlivňuje stav kloubů i průběh léčby. „Léčebný plán je vhodné kombinovat se správně zvolenou pohybovou aktivitou, případně fyzioterapií,“ dodává revmatoložka. Volbu vhodného pohybu je namístě zkonzultovat s lékařem s ohledem na váš aktuální zdravotní stav. Obecně platí, že pacientům s artrózou svědčí sporty, jako je jízda na kole či rotopedu nebo plavání. Naopak nevhodné jsou aktivity, při kterých trpí nosné klouby, například basketbal, volejbal nebo běh.

Autoři:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...