Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pravidelná údržba. Při chlazení v autě dodržujte základní pravidla

Klimatizace v autě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klimatizace v autě | foto: Shutterstock

Klimatizace již dlouhodobě patří mezi standardní výbavu automobilů. Vyžaduje však pravidelnou kontrolu. V přeneseném významu plní klimatizace i funkci bezpečnostní.

„Pokud je řidič dlouhodobě vystaven teplotám nad 25 °C, může se u něj dostavit pocit malátnosti a ospalosti, což může vést až k fatálním následkům. Jsem určitě zastáncem uváženého používání klimatizace v automobilech,“ říká ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo.

Stejně jako v místnostech také v automobilech platí pro seřízení klimatizace stejná pravidla. Podle ředitele Ježa je důležité nesměrovat výduchy, ze kterých vychází studený vzduch, přímo na sebe nebo spolujezdce a teplotu ve voze nastavit maximálně o 8 °C níže, než je venkovní teplota.

Nutné čištění

A jaký je rozdíl mezi manuální a automatickou klimatizací? „Principiálně vykonávají oba typy stejnou činnost, snižují teplotu ve vyhřátém voze a zajišťují tepelnou pohodu řidiče a posádky. Zásadní rozdíl mezi automatickou a manuální klimatizací je ten, že u manuální zařízení v podstatě pouze zapneme a teplotu musíme regulovat ručně, zatímco u automatické klimatizace provedeme po zapnutí nastavení na požadovanou teplotu a o následnou regulaci a udržení požadované teploty ve voze se již stará automatika,“ pokračuje Eduard Ježo.

Připomíná, že i v autě je nutné čistit klimatizaci a celý systém přívodu vzduchu do kabiny. Je nutné také pravidelně měnit pylový filtr, který slouží jako hlavní mechanická zábrana před pronikáním nežádoucích látek do kabiny.

Zhoršené ovzduší ve voze

„V případě, že nebudeme provádět pravidelnou údržbu celého klimatizačního systému, jakou je výměna kabinového filtru a čištění a dezinfekci klimatizačního zařízení, riskujeme, že v lepším případě se pouze sníží výkon celého klimatizačního a vzduchotechnického systému vlivem zanesení filtru. V horším případě se budou množit plísně a bakterie kvůli vzdušné vlhkosti ve výparníku klimatizace a v důsledku vysrážené vzdušné vlhkosti na zanesených filtrech. Plísně a bakterie si pak budeme vhánět do klimatizovaného prostoru a budeme tak výrazně negativně ovlivňovat kvalitu vnitřního ovzduší ve voze,“ varuje Eduard Ježo.

Provést důkladnou dezinfekci celého klimatizačního zařízení podle něj s velkou pravděpodobností nezvládneme sami, a proto je lepší tuto operaci svěřit autorizovanému servisu. V ideálním případě by k tomu mělo dojít jednou za rok před sezonou, kdy klimatizační zařízení nejvíce využíváme.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!