LN Co je vlastně v těle špatně, že se vrací potrava zpět do jícnu?
Důvodem pro návrat obsahu žaludku do jícnu je především snížená aktivita dolního jícnového svěrače. Stává se, že při manometrickém vyšetření nacházíme brániční kýlu, která také snižuje efektivitu a napětí v oblasti tohoto svěrače. Vzhledem k tomu, že je propojen s funkcí bránice, při extrémním zvýšení nitrobřišního tlaku jícnový svěrač špatně funguje.
LN Co způsobuje extrémní nitrobřišní tlak?
Například obezita, přechodně těhotenství. Nebo také extrémní fyzická námaha, typickým příkladem je stěhování nábytku. Týká se to také osob s již nedostatečnou koordinací bránice s břišními svaly a svaly trupu.
Pomoc při pálení žáhy: léky, fyzioterapie i operace |
LN Léčba pálení žáhy pomocí fyzioterapie není v Česku moc rozšířená. Jak dlouho se jí věnujete?
Nejedná se o léčbu pyrózy, tedy symptomu onemocnění. Jde přímo o léčbu příčiny, tedy gastroesophageálního refluxu, známější je zkratka GERD. Cílem léčby je posílit dolní jícnový svěrač, jehož součástí je bránice, kterou jsme schopni ovládat vůlí. Pomocí fyzioterapie můžeme ovlivnit funkci bránice, a pomoci tak pacientům s obtížemi, které reflux přináší. Těmi jsou například již zmíněné pálení žáhy, návrat obsahu žaludku do jícnu či úst, nepříjemný zápach z úst, opakované záněty středouší, záněty průdušek, kašel a další. V Česku zatím tato léčba moc rozšířená není, první oficiální refluxní centrum vzniklo v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v roce 2019. Osobně se tomuto typu fyzioterapie věnuji tři roky a od roku 2019 pracuji spolu s gastroenteroložkou Lucií Zdrhovou na doktorandském projektu. Hlavním cílem je vytvořit oficiální fyzioterapeutický postup pro léčbu GERD a rozšířit fyzioterapii GERD v Česku.
LN Takže pacient s refluxem nemůže oslovit každého fyzioterapeuta?
Určitě je vhodné, aby fyzioterapeut měl speciální kurz viscerální fyzioterapie čili fyzioterapie vnitřních orgánů, anebo kurzy cílené na problematiku GERD. Kurzy u nás pořádá Petr Bitnar, který je zakladatelem této specializace v ČR.
LN V čem léčba spočívá?
Konvenční léčba GERD spočívá v nasazení léků, takzvaných inhibitorů protonové pumpy. Pacienti tyto léky užívají často celoživotně, ale o jejich vedlejších účincích se tolik nehovoří. Mezi vedlejší účinky při dlouhodobém používání patří například řídnutí kostí. Pokud pacientům léky nepomohou, přistupuje se k léčbě chirurgické, ale i ta má své limity. Proto chceme pacientům s GERD ukázat i jinou cestu. Jak jsem již zmínila, léčba spočívá především v posílení dolního jícnového svěrače a správné funkce bránice. Pacient podstupuje manuální viscerální fyzioterapii, a sám se pak musí věnovat specifické sestavě cviků, které vedou ke zlepšení a v některých případech ke kompletnímu vysazení léků. Léčba GERD jde ruku v ruce se změnou životního stylu, a to především se změnou stravování a pravidelnou fyzickou aktivitou.
Pálení žáhy nepodceňujte. Může skončit i nádorem |
LN Je možné pomoci fyzioterapií GERD i velmi obézním lidem?
Ano. Obézním pacientům je v první řadě doporučena redukce váhy. Pokud se jedná o obezitu v oblasti břicha a vnitřních orgánů, v břiše se extrémně zvyšují tlaky. Což je dalším faktorem pro reflux. Nicméně vnitřní orgány jsou ovlivňovány při každém pohybu. Závěsný systém orgánů je upevněn na páteř, jednotlivé orgány a struktury jsou pak provázány vazy a fasciemi. Proto i u obézních pacientů lze ovlivnit pohyblivost vnitřních orgánů přesně cíleným cvičením v kombinaci s manuální manipulací vnitřních orgánů.
Za zmínku určitě stojí i fakt, že řada pacientů s GERD současně udává bolesti zad a naopak pacienti přicházející primárně na fyzioterapii s bolestí zad udávají v anamnéze současné projevy GERD. S fyzioterapií je dobré začít mimo jiné i proto, že dojde ke zmírnění projevů refluxu a také ke zmírnění až vymizení bolesti zad.
LN Mohou tyto cviky provádět lidé preventivně?
Cviky ovlivňují souhru bránice se svaly trupu, protože správná funkce bránice je základem naší schopnosti pohybovat se a udržovat jej ve statických polohách. Cviky jsou tedy vhodné i pro pacienty bez refluxu, a to především pro jedince s chronickými nebo opakujícími se bolestmi zad.
LN Už zaznělo, že u pacientů, kterým nepomáhala běžná farmakologická léčba, se přistupuje k operaci. Lze operačnímu zákroku předejít?
Věříme, že ano. Pokud pacient splňuje veškeré parametry při vyšetření u gastroenterologa a při manometrickém vyšetření je schopen alespoň částečně zaktivovat bránici a dolní jícnový svěrač, je zde velký potenciál pro zlepšení.
Důležitá je vůle ke cvičení a jeho pravidelnost. V Centru pohybové medicíny Petra Koláře momentálně probíhá výzkum, v rámci kterého u většiny pacientů dochází ke zlepšení, někteří postupně vysazují léky, což vnímám jako velký úspěch a fyzioterapii považuji za možnou budoucnost léčby refluxu.