Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při podezření na anorexii nabídne portál Pro-Youth informace i pomoc

Zdraví

  7:00
PRAHA - Přestože o mentální anorexii, která se pojí s odmítáním potravy, i o jejím opaku, bulimii, už lidé hodně vědí, zůstává pro většinu tabu. Trvá dlouho, než si ji postižený přizná a vyhledá léčbu. Neřešené problémy s příjmem potravy se vyskytují v rodinách ve druhé i třetí generaci. Nemoc může spustit stres a trpět jí mohou i zvířata.

Ženské tělo foto: Shutterstock

Příkladem je "thin sow syndrome" u prasat. Samice extrémně vyhladoví, dávají přednost nízkokalorické slámě.

Bez odborné pomoci je podle vedoucí centra pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) profesorky Hany Papežové téměř nemožné se anorexie či bulimie zbavit.

"Strach ze stigmatizace a pocity studu ze selhání v dosažení ideální krásy a ideálního zdravého životního stylu vedou u pacientů a jejich rodin k tomu, že problém utajují a léčbu odmítají," řekla novinářům profesorka.

Některou z poruch příjmu potravy je ohroženo až pět procent dospívajících, častěji dívky. Počet hospitalizací kvůli anorexii stoupá, pacientky jsou stále mladší. Narušený vztah k jídlu mají už šestiletá děvčátka, drží diety i při normální váze. U mužů se nemoc může projevit Adonis syndromem, kdy pro nárůst svalů zneužívají anabolika.

Portál pomáhá zájemcům anonymně. Diskusemi i individuálně

Internetový program www.proyouth.eu usnadní první kroky postiženým i jejich rodinám k získání informací a rozhodnutí léčit se. Je součástí mezinárodního projektu internetové prevence poruch příjmu potravy. Projekt Pro-Youth je určen mladým lidem od 15 do 25 let, podpořila ho EU a zapojily se do něj vedle ČR také Německo, Maďarsko, Nizozemsko, Itálie, Irsko a Rumunsko.

Centrum ve VFN vytvořilo v projektu komplexní internetový program pro dospívající dívky, studenty s anorexií či bulimií. Pomáhá anonymně mladým lidem v riziku, jejich učitelům, spolužákům i rodině onemocnění odhalit, a pokud je problém závažný, rychle najít odbornou pomoc - nabízí chaty, diskusní fóra i individuální psychologicko-psychiatrickou pomoc.

Na webu se zájemci dozvědí třeba také to, že obavy spojené s určitým jídlem posilují reklamy. Přestává být jasné, co je to jíst normálně.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat