Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přichází 'nejdravější' období klíšťat, nakažených je letos víc

Zdraví

  13:28
PRAHA - Na začátek tohoto týdne epidemiologové předpovídají nejvyšší stupeň rizika napadení klíštětem. Klíšťata totiž právě zažívají "nejdravější" období.

V maximální možné míře budou podle předpovědí epidemiologů útočit začátkem tohoto týdne – jejich aktivita se vyšplhá na nejvyšší, desátý stupeň rizikovosti.

"V letošním roce díky příznivému jarnímu počasí začala aktivita klíšťat dříve než v loňském roce. Současná hlášení onemocnění naznačují možnost podstatně vyššího počtu než v předchozím roce," varuje před nebezpečím Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu.

Klíšťata se podle expertů nejčastěji vyskytují ve vlhkých smíšených lesích, daří se jim v okolí řek – například Vltavy, Berounky a Sázavy. Mezi nejzasaženější kraje patří střední Čechy, jižní Čechy a jižní Morava. Kvůli globálnímu oteplování se tento parazit navíc přemístil i do nadmořských výšek, kde se s ním v minulosti nebylo obvyklé setkat.

Infografika - mapka výskytu encefalitidy

"Dříve se udávalo, že se klíště vyskytuje pouze do 600 metrů nad mořem. To už neplatí. Bylo zachyceno i ve vyšších lokalitách, ovšem ne v maximálním množství," poukazuje epidemioložka Zdeňka Jágrová. Návod na to, kam jít do přírody a nemuset se bát klíšťat, neexistuje. Zejména v současnosti jsou jich plné i parky a zahrady.

Bez repelentu skoro nevyjdu
"Pokaždé, když vycházím třeba jen plít záhony nebo věšet prádlo, stříkám se repelentem. I přesto jsem se letos klíšťatům úplně nevyhnula," popisuje svou zkušenost Blanka Morávková, která bydlí v rodinném domě na sever od Prahy.

Klíště samo o sobě by ani tak nebezpečné nebylo. Horší je to s nemocemi, které může přenášet. Mezi nejčastější choroby, jež parazit rozšiřuje, patří lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida. Ta je podle lékařů zároveň nebezpečnější a záludnější. Člověk si ji v první fázi totiž může snadno splést s chřipkou.

Zvláště pokud si před vypuknutím nemoci přisátého klíštěte vůbec nevšiml a nedokáže si následnou horečku, bolesti hlavy a únavu s infekcí spojit. "Nejúčinnější ochranou je jednoznačně očkování. A očkovat se dá i v létě, tedy v době, kdy jsou klíšťata nejaktivnější," upozorňuje lékařka Irena Kudrnovská.

Infografika - mapka výskytu borreliózy

Vakcinace v takovém případě probíhá ve "zrychlené" formě. "Pacient dostane druhou injekci po čtrnácti dnech a ne po měsíci. Třicet dní po první dávce je proti encefalitidě imunní," doplňuje Kudrnovská.

Nemoc může skončit vážnými zdravotními následky nebo i smrtí. "Nejrizikovější skupina jsou starší lidé. Zatímco u dětí encefalitida probíhá většinou pod obrazem horečnatého onemocnění, u starších osob může nevratně poškodit zejména pletence horních končetin. Sníží se tak jejich hybnost," vysvětluje epidemioložka Jágrová.
Proti lymeské borrelióze očkování neexistuje, nemoc se dá léčit antibiotiky.

KLÍŠTĚ PROTI RAKOVINĚ?

Upozorní na ni červený flek, který se zhruba po čtrnácti dnech od kousnutí kolem rány objeví, rozšiřuje se a uprostřed bledne. Proti klíšťatům může částečně pomoci repelent a světlé dlouhé oblečení, lidé by se také měli průběžně kontrolovat. Pokud je klíště přesto napadne, doporučuje se ho zakapat dezinfekcí a vykývat pinzetou nebo speciálními klíšťkami.


Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat