Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Přichází 'nejdravější' období klíšťat, nakažených je letos víc

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

PRAHA Na začátek tohoto týdne epidemiologové předpovídají nejvyšší stupeň rizika napadení klíštětem. Klíšťata totiž právě zažívají "nejdravější" období.

V maximální možné míře budou podle předpovědí epidemiologů útočit začátkem tohoto týdne – jejich aktivita se vyšplhá na nejvyšší, desátý stupeň rizikovosti.

"V letošním roce díky příznivému jarnímu počasí začala aktivita klíšťat dříve než v loňském roce. Současná hlášení onemocnění naznačují možnost podstatně vyššího počtu než v předchozím roce," varuje před nebezpečím Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu.

Klíšťata se podle expertů nejčastěji vyskytují ve vlhkých smíšených lesích, daří se jim v okolí řek – například Vltavy, Berounky a Sázavy. Mezi nejzasaženější kraje patří střední Čechy, jižní Čechy a jižní Morava. Kvůli globálnímu oteplování se tento parazit navíc přemístil i do nadmořských výšek, kde se s ním v minulosti nebylo obvyklé setkat.

Infografika - mapka výskytu encefalitidy

"Dříve se udávalo, že se klíště vyskytuje pouze do 600 metrů nad mořem. To už neplatí. Bylo zachyceno i ve vyšších lokalitách, ovšem ne v maximálním množství," poukazuje epidemioložka Zdeňka Jágrová. Návod na to, kam jít do přírody a nemuset se bát klíšťat, neexistuje. Zejména v současnosti jsou jich plné i parky a zahrady.

Bez repelentu skoro nevyjdu
"Pokaždé, když vycházím třeba jen plít záhony nebo věšet prádlo, stříkám se repelentem. I přesto jsem se letos klíšťatům úplně nevyhnula," popisuje svou zkušenost Blanka Morávková, která bydlí v rodinném domě na sever od Prahy.

Klíště samo o sobě by ani tak nebezpečné nebylo. Horší je to s nemocemi, které může přenášet. Mezi nejčastější choroby, jež parazit rozšiřuje, patří lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida. Ta je podle lékařů zároveň nebezpečnější a záludnější. Člověk si ji v první fázi totiž může snadno splést s chřipkou.

Zvláště pokud si před vypuknutím nemoci přisátého klíštěte vůbec nevšiml a nedokáže si následnou horečku, bolesti hlavy a únavu s infekcí spojit. "Nejúčinnější ochranou je jednoznačně očkování. A očkovat se dá i v létě, tedy v době, kdy jsou klíšťata nejaktivnější," upozorňuje lékařka Irena Kudrnovská.

Infografika - mapka výskytu borreliózy

Vakcinace v takovém případě probíhá ve "zrychlené" formě. "Pacient dostane druhou injekci po čtrnácti dnech a ne po měsíci. Třicet dní po první dávce je proti encefalitidě imunní," doplňuje Kudrnovská.

Nemoc může skončit vážnými zdravotními následky nebo i smrtí. "Nejrizikovější skupina jsou starší lidé. Zatímco u dětí encefalitida probíhá většinou pod obrazem horečnatého onemocnění, u starších osob může nevratně poškodit zejména pletence horních končetin. Sníží se tak jejich hybnost," vysvětluje epidemioložka Jágrová.
Proti lymeské borrelióze očkování neexistuje, nemoc se dá léčit antibiotiky.

KLÍŠTĚ PROTI RAKOVINĚ?

Upozorní na ni červený flek, který se zhruba po čtrnácti dnech od kousnutí kolem rány objeví, rozšiřuje se a uprostřed bledne. Proti klíšťatům může částečně pomoci repelent a světlé dlouhé oblečení, lidé by se také měli průběžně kontrolovat. Pokud je klíště přesto napadne, doporučuje se ho zakapat dezinfekcí a vykývat pinzetou nebo speciálními klíšťkami.


Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...