15. ledna 2015 22:19 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Případů eboly ubylo. Epidemie zpomaluje, boj ale není u konce

Plakát varující před ebolou v nigerijském Lagosu. Slogan hlásá „netřeste si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát varující před ebolou v nigerijském Lagosu. Slogan hlásá „netřeste si... | foto: Reuters

ŽENEVA Epidemie eboly oslabuje. Počet nových případů ve třech nejpostiženějších zemích, Libérii, Sieře Leone a Guineji, reálně klesá, informovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zpomalení nárůstu nových případů krvácivé horečky představuje podle WHO „první optimistické znamení“. „Tento pokles je skutečný, ale neznamená, že boj je u konce,“ řekl  mluvčí WHO Tarik Jasarevic. Jde o „první optimistické znamení a výsledek práce, která byla vykonána v posledních měsících“, dodal mluvčí.

Podle bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) si nemoc dosud vyžádala nejméně 8459 obětí, celkem je registrováno 21.327 nakažených. Nejvíce mrtvých připadá na tři západoafrické státy - Libérii (3556), Sierru Leone (3067) a Guineu (2817). V 15 případech lidé nemoci podlehli i v jiných státech světa, například v Nigérii, USA či ve Španělsku.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...