Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Příušnice se vrací. Selhalo očkování, tvrdí odborník

Mezi projevy příušnic patří i horečka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi projevy příušnic patří i horečka | foto: yle.fi

PRAHA  Více než třikrát stoupl v České republice počet pacientů s příušnicemi. Zatímco v lednu až září loňského roku postihla tato nemoc 695 osob, ve stejném období letošního roku diagnostikovali lékaři chorobu u 2410 lidí. Většinou jde dospělé z Ústeckého kraje.


V útlém věku se člověk vyrovnává s příušnicemi bez problémů, ale v pubertě a dospělosti může choroba vyvolávat četné komplikace. U mužů způsobuje zánět varlat a hrozí sterilita. U žen mohou být napadeny vaječníky a prsní žláza. Kdo nemoc prodělá, získává doživotní imunitu.

 „Důvody náhlého vzestupu příušnic u očkované populace jsou zcela jednoznačné. Je to selhání očkování,“ říká lékař Jan Vavrečka, který se dlouhodobě zabývá problematikou vakcín. „Buď protilátky v těle očkovaných osob ani nezačaly dostatečně fungovat, nebo příliš brzy fungovat přestaly, nebo se vyskytl nový sérotyp původce nemoci, proti kterému vakcína zkrátka vůbec nechrání."

Počet onemocnění příušnicemi roste


Důvodů, proč se nákaza tak rozmáhá a napadá spíš dospělé, může být podle dalších expertů víc. „Je třeba vzít v úvahu, že žádné očkování není stoprocentně účinné. Na zhruba pět procent lidí nezabere,“ vysvětlovala LN už v červenci tohoto roku Radomíra Limberková ze Státního zdravotnického ústavu.

Účinnost vakcíny je ovlivněna také podmínkami, v jakých se skladuje. Významnou roli sehrává rovněž zdravotní stav očkovaného člověka. Pokud není zcela v pořádku, nemusí imunitní systém vytvořit dostatečný počet protilátek na příslušnou nemoc.

ČTĚTE TAKÉ:


V jakém stavu je imunita Čechů ve skutečnosti, experti říci nedokážou. „Po vakcinaci se už nevytvářejí sérologické přehledy, jako to bývalo dřív. Ty mapovaly imunitní stav populace všech věkových kategorií. Takže teď nevíme, jak dlouho vlastně vakcinace vydrží,“ připomněla Limberková.

Podobný problém jako s příušnicemi se objevil před lety s černým kašlem. Státní zdravotní ústav zaznamenal v roce 2007 celkem 186 případů, o rok později už 767 a v roce 2009 celkem 955 případů. Příčin bude patrně více, třeba i to, že vakcína po určité době přestane účinkovat. Když se začaly přeočkovávat desetileté děti, poklesl v loňském roce počet nemocných na 662.

 „Diskutuje se také o tom, zda nebude vhodné upravit složení očkovací látky. Souvislost mezi růstem počtu nemocných a používáním šetrnější vakcíny se ale nepotvrdila,“ říká Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.


Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...