Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příušnice se vrací. Selhalo očkování, tvrdí odborník

Zdraví

  22:34
PRAHA - Více než třikrát stoupl v České republice počet pacientů s příušnicemi. Zatímco v lednu až září loňského roku postihla tato nemoc 695 osob, ve stejném období letošního roku diagnostikovali lékaři chorobu u 2410 lidí. Většinou jde dospělé z Ústeckého kraje.
Mezi projevy příušnic patří i horečka

Mezi projevy příušnic patří i horečka foto: yle.fi

V útlém věku se člověk vyrovnává s příušnicemi bez problémů, ale v pubertě a dospělosti může choroba vyvolávat četné komplikace. U mužů způsobuje zánět varlat a hrozí sterilita. U žen mohou být napadeny vaječníky a prsní žláza. Kdo nemoc prodělá, získává doživotní imunitu.

 „Důvody náhlého vzestupu příušnic u očkované populace jsou zcela jednoznačné. Je to selhání očkování,“ říká lékař Jan Vavrečka, který se dlouhodobě zabývá problematikou vakcín. „Buď protilátky v těle očkovaných osob ani nezačaly dostatečně fungovat, nebo příliš brzy fungovat přestaly, nebo se vyskytl nový sérotyp původce nemoci, proti kterému vakcína zkrátka vůbec nechrání."

Počet onemocnění příušnicemi roste

Důvodů, proč se nákaza tak rozmáhá a napadá spíš dospělé, může být podle dalších expertů víc. „Je třeba vzít v úvahu, že žádné očkování není stoprocentně účinné. Na zhruba pět procent lidí nezabere,“ vysvětlovala LN už v červenci tohoto roku Radomíra Limberková ze Státního zdravotnického ústavu.

Účinnost vakcíny je ovlivněna také podmínkami, v jakých se skladuje. Významnou roli sehrává rovněž zdravotní stav očkovaného člověka. Pokud není zcela v pořádku, nemusí imunitní systém vytvořit dostatečný počet protilátek na příslušnou nemoc.

ČTĚTE TAKÉ:

V jakém stavu je imunita Čechů ve skutečnosti, experti říci nedokážou. „Po vakcinaci se už nevytvářejí sérologické přehledy, jako to bývalo dřív. Ty mapovaly imunitní stav populace všech věkových kategorií. Takže teď nevíme, jak dlouho vlastně vakcinace vydrží,“ připomněla Limberková.

Podobný problém jako s příušnicemi se objevil před lety s černým kašlem. Státní zdravotní ústav zaznamenal v roce 2007 celkem 186 případů, o rok později už 767 a v roce 2009 celkem 955 případů. Příčin bude patrně více, třeba i to, že vakcína po určité době přestane účinkovat. Když se začaly přeočkovávat desetileté děti, poklesl v loňském roce počet nemocných na 662.

 „Diskutuje se také o tom, zda nebude vhodné upravit složení očkovací látky. Souvislost mezi růstem počtu nemocných a používáním šetrnější vakcíny se ale nepotvrdila,“ říká Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.