Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neplodné páry ušetří peníze, procedury se zjednodušší

Zdraví

  7:00
PRAHA - Pro neplodné páry se ministerskou vyhláškou od října zjednodušily a zčásti zlevnily některé procedury, které souvisejí s umělým oplodněním.
Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Informoval o tom náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. Pokud je dárcem jeden z partnerů, dělají se krevní testy na AIDS, žloutenky a syfilis jen jednou za 24 měsíců, dřív se dělaly několikrát ročně a někdy si na ně musely páry připlatit, uvedl náměstek.

"V případě jiného darování než mezi partnery se krevní vzorky nadále odebírají v době každého darování," upozornil a dodal, že úprava pro tyto případy se chystá. Omezení počtu testů odpovídá směrnici EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo podle něj naopak odmítá změnu, která byla předložena ve Sněmovně. Zdravotní výbor už ji odmítl. Jde o zapisování dárců spermií a vajíček se jmény a rodnými čísly na matrikách. Podle Poláka by to dárce odradilo a fungující systém by se zhroutil. České páry by musely jezdit na umělé oplodnění do ciziny, jako se to stalo po zavedení registru třeba ve Švédsku nebo Velké Británii.

K opakovaným testům na pohlavně přenosné choroby doplnil zástupce Sdružení center asistované reprodukce a člen České gynekologické a porodnické společnosti Aleš Sobek, že jsou zbytečné v situaci, kdy riziko infekce v ČR je velmi nízké. Za dvě desítky let testování nebyl zjištěn ani jeden případ infekce HIV u klientů center asistované reprodukce, řekl.

Zánět močových cest - ilustrační foto

Snížení počtu testů ušetří podle Poláka peníze zdravotním pojišťovnám, aniž klesne bezpečnost léčby. Vyšetření za zhruba 2000 korun se dřív dělalo u párů až čtyřikrát ročně. V péči 40 center je za rok až 10 000 párů.

Peníze ušetří i neplodné páry

"Finanční úspory z prostředků veřejného zdravotního pojištění tak díky této racionalizaci mohou činit až 120 milionů korun," shrnul Polák.

Podle Sobka ušetří peníze také neplodné páry. Dosud si musely připlácet, když se nestihla desetidenní lhůta pro ověření nejasných výsledků testu na HIV v národní referenční laboratoři v Praze. Pár dal 15.000 korun za "oddělenou kultivaci" zárodečných buněk. Do potvrzení negativních výsledků se s ním totiž muselo zacházet jako s infekčním. Ročně tak lidé prý dali zbytečně kolem osmi milionů korun.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat