Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Neplodné páry ušetří peníze, procedury se zjednodušší

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pro neplodné páry se ministerskou vyhláškou od října zjednodušily a zčásti zlevnily některé procedury, které souvisejí s umělým oplodněním.

Informoval o tom náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. Pokud je dárcem jeden z partnerů, dělají se krevní testy na AIDS, žloutenky a syfilis jen jednou za 24 měsíců, dřív se dělaly několikrát ročně a někdy si na ně musely páry připlatit, uvedl náměstek.

"V případě jiného darování než mezi partnery se krevní vzorky nadále odebírají v době každého darování," upozornil a dodal, že úprava pro tyto případy se chystá. Omezení počtu testů odpovídá směrnici EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo podle něj naopak odmítá změnu, která byla předložena ve Sněmovně. Zdravotní výbor už ji odmítl. Jde o zapisování dárců spermií a vajíček se jmény a rodnými čísly na matrikách. Podle Poláka by to dárce odradilo a fungující systém by se zhroutil. České páry by musely jezdit na umělé oplodnění do ciziny, jako se to stalo po zavedení registru třeba ve Švédsku nebo Velké Británii.

K opakovaným testům na pohlavně přenosné choroby doplnil zástupce Sdružení center asistované reprodukce a člen České gynekologické a porodnické společnosti Aleš Sobek, že jsou zbytečné v situaci, kdy riziko infekce v ČR je velmi nízké. Za dvě desítky let testování nebyl zjištěn ani jeden případ infekce HIV u klientů center asistované reprodukce, řekl.

Zánět močových cest - ilustrační foto


Snížení počtu testů ušetří podle Poláka peníze zdravotním pojišťovnám, aniž klesne bezpečnost léčby. Vyšetření za zhruba 2000 korun se dřív dělalo u párů až čtyřikrát ročně. V péči 40 center je za rok až 10 000 párů.

Peníze ušetří i neplodné páry

"Finanční úspory z prostředků veřejného zdravotního pojištění tak díky této racionalizaci mohou činit až 120 milionů korun," shrnul Polák.

Podle Sobka ušetří peníze také neplodné páry. Dosud si musely připlácet, když se nestihla desetidenní lhůta pro ověření nejasných výsledků testu na HIV v národní referenční laboratoři v Praze. Pár dal 15.000 korun za "oddělenou kultivaci" zárodečných buněk. Do potvrzení negativních výsledků se s ním totiž muselo zacházet jako s infekčním. Ročně tak lidé prý dali zbytečně kolem osmi milionů korun.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.