Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Neplodné páry ušetří peníze, procedury se zjednodušší

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pro neplodné páry se ministerskou vyhláškou od října zjednodušily a zčásti zlevnily některé procedury, které souvisejí s umělým oplodněním.

Informoval o tom náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. Pokud je dárcem jeden z partnerů, dělají se krevní testy na AIDS, žloutenky a syfilis jen jednou za 24 měsíců, dřív se dělaly několikrát ročně a někdy si na ně musely páry připlatit, uvedl náměstek.

"V případě jiného darování než mezi partnery se krevní vzorky nadále odebírají v době každého darování," upozornil a dodal, že úprava pro tyto případy se chystá. Omezení počtu testů odpovídá směrnici EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo podle něj naopak odmítá změnu, která byla předložena ve Sněmovně. Zdravotní výbor už ji odmítl. Jde o zapisování dárců spermií a vajíček se jmény a rodnými čísly na matrikách. Podle Poláka by to dárce odradilo a fungující systém by se zhroutil. České páry by musely jezdit na umělé oplodnění do ciziny, jako se to stalo po zavedení registru třeba ve Švédsku nebo Velké Británii.

K opakovaným testům na pohlavně přenosné choroby doplnil zástupce Sdružení center asistované reprodukce a člen České gynekologické a porodnické společnosti Aleš Sobek, že jsou zbytečné v situaci, kdy riziko infekce v ČR je velmi nízké. Za dvě desítky let testování nebyl zjištěn ani jeden případ infekce HIV u klientů center asistované reprodukce, řekl.

Zánět močových cest - ilustrační foto


Snížení počtu testů ušetří podle Poláka peníze zdravotním pojišťovnám, aniž klesne bezpečnost léčby. Vyšetření za zhruba 2000 korun se dřív dělalo u párů až čtyřikrát ročně. V péči 40 center je za rok až 10 000 párů.

Peníze ušetří i neplodné páry

"Finanční úspory z prostředků veřejného zdravotního pojištění tak díky této racionalizaci mohou činit až 120 milionů korun," shrnul Polák.

Podle Sobka ušetří peníze také neplodné páry. Dosud si musely připlácet, když se nestihla desetidenní lhůta pro ověření nejasných výsledků testu na HIV v národní referenční laboratoři v Praze. Pár dal 15.000 korun za "oddělenou kultivaci" zárodečných buněk. Do potvrzení negativních výsledků se s ním totiž muselo zacházet jako s infekčním. Ročně tak lidé prý dali zbytečně kolem osmi milionů korun.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.