Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problémy štítné žlazy: pozor na uzlíky

Zdraví

  7:00
Na štítné žláze se mohou udělat uzlíky, které u pěti procent pacientů jsou potvrzeny jako rakovina. V ČR je ročně 600 nových případů rakoviny štítné žlázy, s lepší diagnostikou jich přibývá, řekl dnes novinářům docent Petr Vlček z kliniky nukleární medicíny a endokrinologie Fakultní nemocnice Motol. Uzlíky jsou tématem letošního Světového týdne štítné žlázy, který dnes začal a potrvá do neděle.
Endokrinoložka vyšetřuje štítnou žlázu (ilustrační foto)

Endokrinoložka vyšetřuje štítnou žlázu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uzlíky jsou tématem letošního Světového týdne štítné žlázy, který začal v pondělí a potrvá do neděle.

"Uzlíky na štítné žláze častěji trápí ženy, má je až 40 procent žen po padesátce. Valná většina uzlíků zhoubná není, nález tedy není důvodem ke zbytečným obavám," řekl lékař třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Jiskra.

Hlavně přijít včas
Důležité je podle Vlčka samovyšetření. "Pokud má člověk pocit tlaku na krku a nahmatá si bulku, která během měsíce až dvou nezmizí, měl by se nechat vyšetřit lékařem," doporučil. Pokud pacient přijde včas, má podle něj téměř stoprocentní šanci na uzdravení. Problém je v tom, že někteří pacienti přijdou pozdě, až když chraptí a špatně dýchají, to už nádor prorůstá do hlasivek a dýchacích cest.

Česko je podle obou lékařů ojedinělé tím, že všichni pacienti jsou po operaci trvale sledováni. Nemoc se totiž může vrátit i za několik desítek let. Ve světě se pacienti po operaci sledují deset let.

Jak poznat málo a příliš aktivní štítnou žlázu?
Štítná žláza tvarem připomíná motýla, je v dolní části krku před průdušnicí. Je hlavním kontrolorem výměny látkové. Pokud je štítná žláza málo aktivní, tvoří méně hormonů, jde o hypotyreózu. Pacienti využívají energii pomaleji, metabolismus je zpomalený. Jsou unavení, ospalí, je jim stále zima, zhoršuje se jim paměť, mají zácpu, ženy mají nepravidelnou menstruaci a problémy s plodností. Obtíž provází také bolest kloubů a suchá kůže.

Pokud je štítná žláza příliš aktivní, jde o hypertyreózu. Může ji způsobit uzel na štítné žláze. Pacient hubne, je neklidný, podrážděný, třesou se mu ruce, je malátný, má pulz přes 100 za minutu, vypouklé a lesknoucí se oči. Padají mu vlasy, rychleji mu rostou nehty, má tenkou a hladkou kůži, zvýšeně se potí. Ženy trápí poruchy menstruačního cyklu.

"Neléčená hypotyreóza může vést ke zpomalení srdečního rytmu až do té míry, že pacient upadne do bezvědomí," varovali lékaři.

Přesné příčiny tvorby uzlíků nejsou známy, souvisejí zčásti s nedostatkem jódu. Prevencí tedy je dostatek jódu v potravě, alespoň jednou za týden jíst mořské ryby a užívat jodidovanou sůl.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat