Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Problémy štítné žlazy: pozor na uzlíky

Endokrinoložka vyšetřuje štítnou žlázu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Endokrinoložka vyšetřuje štítnou žlázu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Na štítné žláze se mohou udělat uzlíky, které u pěti procent pacientů jsou potvrzeny jako rakovina. V ČR je ročně 600 nových případů rakoviny štítné žlázy, s lepší diagnostikou jich přibývá, řekl dnes novinářům docent Petr Vlček z kliniky nukleární medicíny a endokrinologie Fakultní nemocnice Motol. Uzlíky jsou tématem letošního Světového týdne štítné žlázy, který dnes začal a potrvá do neděle.

Uzlíky jsou tématem letošního Světového týdne štítné žlázy, který začal v pondělí a potrvá do neděle.

"Uzlíky na štítné žláze častěji trápí ženy, má je až 40 procent žen po padesátce. Valná většina uzlíků zhoubná není, nález tedy není důvodem ke zbytečným obavám," řekl lékař třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Jiskra.

Hlavně přijít včas
Důležité je podle Vlčka samovyšetření. "Pokud má člověk pocit tlaku na krku a nahmatá si bulku, která během měsíce až dvou nezmizí, měl by se nechat vyšetřit lékařem," doporučil. Pokud pacient přijde včas, má podle něj téměř stoprocentní šanci na uzdravení. Problém je v tom, že někteří pacienti přijdou pozdě, až když chraptí a špatně dýchají, to už nádor prorůstá do hlasivek a dýchacích cest.

Česko je podle obou lékařů ojedinělé tím, že všichni pacienti jsou po operaci trvale sledováni. Nemoc se totiž může vrátit i za několik desítek let. Ve světě se pacienti po operaci sledují deset let.

Jak poznat málo a příliš aktivní štítnou žlázu?
Štítná žláza tvarem připomíná motýla, je v dolní části krku před průdušnicí. Je hlavním kontrolorem výměny látkové. Pokud je štítná žláza málo aktivní, tvoří méně hormonů, jde o hypotyreózu. Pacienti využívají energii pomaleji, metabolismus je zpomalený. Jsou unavení, ospalí, je jim stále zima, zhoršuje se jim paměť, mají zácpu, ženy mají nepravidelnou menstruaci a problémy s plodností. Obtíž provází také bolest kloubů a suchá kůže.

Pokud je štítná žláza příliš aktivní, jde o hypertyreózu. Může ji způsobit uzel na štítné žláze. Pacient hubne, je neklidný, podrážděný, třesou se mu ruce, je malátný, má pulz přes 100 za minutu, vypouklé a lesknoucí se oči. Padají mu vlasy, rychleji mu rostou nehty, má tenkou a hladkou kůži, zvýšeně se potí. Ženy trápí poruchy menstruačního cyklu.

"Neléčená hypotyreóza může vést ke zpomalení srdečního rytmu až do té míry, že pacient upadne do bezvědomí," varovali lékaři.

Přesné příčiny tvorby uzlíků nejsou známy, souvisejí zčásti s nedostatkem jódu. Prevencí tedy je dostatek jódu v potravě, alespoň jednou za týden jíst mořské ryby a užívat jodidovanou sůl.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...