Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
27. června 2017 6:29 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Skopové maso a sýr. Proč jsou Kréťané zdraví, i když jedí tuky?

Jehněčí maso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jehněčí maso | foto: Shutterstock

ŘÍM/ATHÉNY Proč obyvatelé dvou odlehlých vesnic v horách na řeckém ostrově Kréta žijí dlouho a těší se dobrému zdraví? Mají zdravé srdce, přestože jejich strava je bohatá na tuky. Britští vědci u nich odhalili vzácnou genetickou variaci, která chrání srdce před nemocemi a prodlužuje život. Podobná variace však byla zjištěna i v Itálii, napsal italský deník Corriere della Sera.

Jde o velmi vzácnou variaci genu spojenou s nižší úrovní špatných tuků a s nižší úrovní triglyceridů v krvi, kterou mají obyvatelé obcí Zoniana a Anogia na severu Kréty. Pastýři a zemědělci z těchto vesnic prakticky neznají mrtvici, infarkt ani kardiovaskulární choroby, přestože jejich strava je bohatá na živočišné tuky.

Jsou to velcí milovníci skopového masa a také sýra, který jedí denně. Takový druh stravy by samozřejmě u jiných lidí vedl k řadě negativních účinků na zdraví, protože tyto pokrmy zvyšují hladinu špatného cholesterolu, a tím i riziko srdečních chorob a mrtvice. V této oblasti tomu tak ale není. Obyvatelé obou vesnic trpí sice cukrovkou stejně jako celková populace Řecka, ale zdá se, že se u nich neprojevují žádné důsledky této nemoci. Například diabetická nefropatie, což je chronické onemocnění ledvin, které je způsobeno vlivem dlouhodobě zvýšené glykemie.

Sýr eidam.

Co je tedy v jejich genech jiného? Odpověď na to se pokusili dát vědci z britského institutu Wellcome Trust Sanger pod vedením Eleftherii Zegginiové. Identifikovali novou genetickou variaci nazývanou rs145556679, která má tu významnou vlastnost, že chrání srdce a snižuje úroveň špatných tuků v krvi. Zdá se, že jde o unikátní variaci, kterou mají obyvatelé zmíněných dvou krétských vesnic. Dosud byla podobná variace zjištěna u jedné osoby v Toskánsku a u populace Amišů ve Spojených státech.

Aby vědci variaci zjistili, sekvenovali genom 250 obyvatel krétských vesnic a srovnávali ho s DNA 3200 jiných Řeků. „Studie ukázala význam sledování celého genomu, aby tak bylo možno lépe rozpoznat genetickou architekturu populace,“ uvedla Zegginiová. „Tímto způsobem nalézáme nové genetické variace, které jsme dříve nikdy neviděli. To má velký význam pro charakteristiky spojené s kardiovaskulárními chorobami, které jsou nejběžnější příčinou smrti ve světě,“ dodala.

Pokud ale máte rádi místa bez davů, a trávíte třeba dovolenou na...

„Díky studiu populací, které žijí izolovaně, můžeme vidět vzácné genetické variace, které hrají významnou roli v lidských nemocech,“ řekl jeden z autorů studie Lorraine Southam.

Toto zjištění nás přirozeně neopravňuje k tomu, abychom to přeháněli s konzumací masa a sýra, protože nikdo z nás nemá tuto vzácnou genetickou variaci. Abychom byli zdraví, je lépe věřit klasické středomořské stravě s hojností ovoce, zeleniny a ryb, s trochou masa a olivového oleje.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...