Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Prodej alkoholu dětem? Na internetu žádný problém

Mládeži, už vám bylo osmnáct? (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládeži, už vám bylo osmnáct? (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Deset z 12 internetových obchodů nabízejících alkoholické nápoje nekontroluje, komu je prodává. Lahve si tak bez problémů mohou objednat i děti. Ukázal to průzkum spotřebitelského časopisu dTest.

Výsledky dostala do rukou policie, ale jen jeden z úřadů, kterým policie případ předala k řešení, z něj vyvodil patřičné sankce, sdělil vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Právníci dTestu svá zjištění o prodeji alkoholu na internetu předali policistům, aby zahájili správní řízení pro podezření z porušení zákona na úseku ochrany před alkoholem a jinými návykovými látkami. Policie je pak postoupila příslušným místním úřadům, které mají přestupky týkající se ochrany před alkoholismem řešit.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Zeleného ale jen tři z deseti úřadů dTest vyrozuměly o tom, jak s případem naložily. "Dva úřady je odložily a jen jeden, a to Úřad městské části Praha 15, správně posoudil skutkovou podstatu správního deliktu podle zákona a udělil peněžitou sankci," zdůraznil Zelený.

Stačí odpověď 'ano'

Zelený už dříve uvedl, že většina internetových obchodů se podle zjištění dTestu spokojila s tím, že kupující na dotaz, zda je plnoletý, odpověděl ano. Pokud si nezletilí navíc nechají zásilku zaslat prostřednictvím České pošty či jiného doručovatele, odpadá podle Zeleného příležitost pro osobní kontrolu věku kupujícího zcela.

Zákon ale takový způsob zásilkového prodeje zakazuje. Jen dva obchody, které v průzkumu dTestu uspěly, využívají vlastní přepravní společnosti a kontrolují věk kupujícího přímo při přebírání zboží.

ČTĚTE VÍCE:

Z evropské školní studie za rok 2011 o užívání drog dospívajícími ESPAD vyplývá, že šestnáctiletí Češi pijí alkohol víc než jejich evropští vrstevníci. Zatímco v průměru se za měsíc napilo 57 procent evropských školáků, v Česku jich byly čtyři pětiny.

,

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.