Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prodej alkoholu dětem? Na internetu žádný problém

Zdraví

  7:00
PRAHA - Deset z 12 internetových obchodů nabízejících alkoholické nápoje nekontroluje, komu je prodává. Lahve si tak bez problémů mohou objednat i děti. Ukázal to průzkum spotřebitelského časopisu dTest.
Mládeži, už vám bylo osmnáct? (Ilustrační foto)

Mládeži, už vám bylo osmnáct? (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výsledky dostala do rukou policie, ale jen jeden z úřadů, kterým policie případ předala k řešení, z něj vyvodil patřičné sankce, sdělil vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Právníci dTestu svá zjištění o prodeji alkoholu na internetu předali policistům, aby zahájili správní řízení pro podezření z porušení zákona na úseku ochrany před alkoholem a jinými návykovými látkami. Policie je pak postoupila příslušným místním úřadům, které mají přestupky týkající se ochrany před alkoholismem řešit.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Zeleného ale jen tři z deseti úřadů dTest vyrozuměly o tom, jak s případem naložily. "Dva úřady je odložily a jen jeden, a to Úřad městské části Praha 15, správně posoudil skutkovou podstatu správního deliktu podle zákona a udělil peněžitou sankci," zdůraznil Zelený.

Stačí odpověď 'ano'

Zelený už dříve uvedl, že většina internetových obchodů se podle zjištění dTestu spokojila s tím, že kupující na dotaz, zda je plnoletý, odpověděl ano. Pokud si nezletilí navíc nechají zásilku zaslat prostřednictvím České pošty či jiného doručovatele, odpadá podle Zeleného příležitost pro osobní kontrolu věku kupujícího zcela.

Zákon ale takový způsob zásilkového prodeje zakazuje. Jen dva obchody, které v průzkumu dTestu uspěly, využívají vlastní přepravní společnosti a kontrolují věk kupujícího přímo při přebírání zboží.

ČTĚTE VÍCE:

Z evropské školní studie za rok 2011 o užívání drog dospívajícími ESPAD vyplývá, že šestnáctiletí Češi pijí alkohol víc než jejich evropští vrstevníci. Zatímco v průměru se za měsíc napilo 57 procent evropských školáků, v Česku jich byly čtyři pětiny.

Autoři: ,