Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pacienti s rakovinou musejí na léčbu čekat, VZP ji nechce proplatit

Zdraví

  7:00
PRAHA - Na čekací listině pražského Protonového centra je 35 pacientů s rakovinou, kteří už dva měsíce čekají na to, až jim ozařování protonem schválí jejich zdravotní pojišťovna.

Protonové centrum foto: ČTK

Jde podle něj o klienty všech pojišťoven, nejen Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). VZP si vyžádala doplnění k dokumentaci těchto pacientů, zatím je prý nedostala. Novinářům to řekl hlavní lékař centra Jiří Kubeš.

PSALI JSME:

Soukromé centrum vybudované na Bulovce za 4,2 miliardy korun nemá dosud smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. Správní rada VZP tento týden schválila, aby pojišťovna uhradila i bez smlouvy léčení těch pacientů, u kterých protonové ozařování bude jedinou možností. Posoudit to mají odborníci z komplexních onkologických center. Nabídnutá cena přitom nesmí být vyšší než v zahraničí.

Protonové centrum

Kubeš uvedl, že na Protonové centrum se část pacientů z čekací listiny obrátila už s doporučením z komplexního onkologického centra, část si vyhledala Protonové centrum sama. Žádný návod k sepsání žádosti o úhrady neexistuje, takže žádosti centrum formulovalo samo. Minulý týden VZP žádosti jako neúplné zamítla a zaslala přesný návod, co mají obsahovat.

Protonové centrum o tom informovalo pacienty a odeslalo je na jejich komplexní onkologická centra, aby se tam domluvili s lékaři, zda pro ně protonová léčba má význam nebo ne. "Můj názor je ten, že za zdraví pojištěnce a za úhradu jeho léčby je odpovědná zdravotní pojišťovna. Tento přesun odpovědnosti na lékaře není správný," shrnul Kubeš.

Protonové centrum je pětkrát dražší, řekl Heger

Podle ministerstva zdravotnictví je léčba protony pětkrát dražší než konvenční ozařování, výsledky prý nejsou podle dostupných dat lepší. Centrum dnes předložilo své kalkulace, například léčba prostaty vyjde na 263.000 korun. Klasické ozařování v některých centrech je levnější, ale v těch, která jsou vybavena nejmodernější technikou, je prý výrazně dražší. Není prý přitom zohledněn fakt, jaké prostředky musí pojišťovna investovat do léčení vedlejších účinků a následné péče.

VZP dala na centrum trestní oznámení a odmítá s ním uzavřít kontrakt, který centrum požaduje na základě smlouvy o smlouvě budoucí. Dokument podepsal v roce 2006 nucený správce, VZP ho zpochybňuje. Musela by 15 let platit centru miliardu korun ročně. Právník centra Lukáš Michna řekl, že o obsahu trestního oznámení nemá žádné informace, policie se zatím na centrum neobrátila.

Zdravotní pojišťovny doposud schválily léčbu dvou českých pacientů, u kterých lékaři potvrdili, že jiná léčba pro ně možná není. Jsou to klienti Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny.

K úhradě léčby generální ředitel Protonového centra Manfred Herbst doplnil, že centrum bylo vybudováno, aby léčilo především české pacienty a je na jejich léčbu připraveno.

Centrum zatím léčí pacienty ze zahraničí, zájem prý má Rusko, Ukrajina, Norsko či Švédsko. Z Británie by se mělo přijet léčit 50 dětských pacientů, protože právě pro děti je protonová léčba ta nejvhodnější. "Zatímco na ozařování v našem centru čekají zahraniční pacienti dva týdny, čeští pacienti se ho až na výjimky nedočkali ani za dva měsíce," uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!