Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průlom: ochrnutý muž po stimulaci míchy chodí

Zdraví

  20:22
NEW YORK - Pětadvacetiletý Američan, který po automobilové nehodě před téměř pěti lety ochrnul na spodní část těla, je nyní díky elektrickému stimulátoru voperovanému do jeho míchy schopen se postavit a s pomocí udělat na chodícím pásu několik kroků. O případu, který vědci a lékaři označili za průlomový pro léčbu takových devastujících zranění, informoval lékařský časopis The Lancet.
Invalida (ilustrační foto)

Invalida (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rob Summers nyní také dokáže hýbat kyčli, koleny, kotníky i prsty na nohou. Dokonce se mu částečně obnovila funkce močového měchýře i sexualita.

"Otevírá to velké možnosti zlepšit každodenní funkce takových nemocných, ale máme před sebou ještě velmi dlouhou cestu," řekla Susan Harkemaová, šéfka týmu výzkumníků z Louisvilleské univerzity v americkém státě Kentucky. "Neznamená to vyléčení, Rob nechodí. Ale tento případ může mít skokový efekt. Už jen skutečnost, že lidé se mohou postavit na pár minut za den, může dramaticky změnit jejich zdravotní stav," dodává Harkemaová.

Masáž míchy
Podle ní ale zbývá ještě mnoho ověřování a přílišný optimismus není v tomto případě na místě.

Výzkumníci nejdříve podrobili Summerse 170 léčebným procedurám, které měly zlepšit jeho motorické funkce. Zkoušeli s ním chodit a zvedat nohy, aby se pokusili vyvolat aspoň nějaké stahy svalů. Trvalo to 26 měsíců a nepřineslo to prakticky žádné výsledky. Pak mu do spodní části zad podél míchy implantovali elektrický stimulátor. Ten mladíkovi trvale v intervalech od 40 do 120 minut míchu "masíroval". V podstatě tak lékaři simulovali povely, které normálně mozek předává svalům, aby se pohybovaly.

"Tato procedura mi kompletně změnila život," tvrdí Summers. "Pro mě, kdo se čtyři roky nedokázal pohnout a koho čekal jen invalidní vozík, se možnost zcela sám se postavit rovnala mimořádně překvapivé senzaci," dodal Američan.

Elektrický stimulátor, který chirurgové Summersovi implantovali, se používá k odstranění bolesti a jeho cena přesahuje 20.000 dolarů (přes 340.000 korun).

Autoři: ,
Témata: Mícha, Kentucky

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat