Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Průvodce pacienta rokem 2019. Bílé plomby za peníze a změna pojišťovny už nebude snadná

Zdraví

  4:17
Rok 2019 nepřinese pro pacienty tolik novinek jako ten loňský. Mírně zlevní některé zdravotní pomůcky, budou se platit trochu jiné zubní plomby a pokračuje elektronizace zdravotnictví.
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

Sprvním lednem vstoupila v platnost nová pravidla pro úhradu zdravotnických prostředků, které dostávají pacienti na poukaz zdravotní pojišťovny. V principu to pro pacienta znamená, že za některé zaplatí méně. 

Srovnávají se rozdíly, které dosud byly mezi úhradami, jež poskytuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, a těmi, které poskytují zaměstnanecké pojišťovny. Jde o zhruba 500 položek. „Týká se to například některých typů pomůcek pro diabetiky. Nově budou úhrady u všech pojišťoven stejné, a to ve výši příznivější pro pacienta,“ upřesňuje Jan Beneš, předseda komise pro zdravotnické prostředky Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Pokud tedy váš soused pojištěný u jiné zdravotní pojišťovny než vy doplácel za stejnou pomůcku jako vy méně peněz, teď se to srovná. 

Elektronizace mění zdravotnictví. E-neschopenky nemusí být strašákem

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění se však současně mění celková pravidla pro úhrady zdravotnických prostředků, rovněž mírně ve prospěch pacienta. Od ledna se to týká pouze individuálně zhotovovaných zdravotnických prostředků (individuální ortézy, protézy, individuální obuv a speciálně zhotovované vložky do obuvi, kompresivní punčochy, návleky a podobně). Naprostá většina ostatních, tedy sériově vyráběných zdravotnických prostředků (berle, chodítka, vozíky, sluchadla a další), bude do listopadu hrazena za stejných podmínek a ve stejné výši jako dosud, aby se zdravotnický systém stačil na změnu připravit. 

Některé změny budou malé, některé i v hodnotách tisíců korun. Například úhrada placená pojišťovnou u mechanického vozíku pro handicapované, který je předepsán současně s exteriérovým elektrickým vozíkem, se zvyšuje z 16 100 korun na 20 000 korun. 

Novela byla přijata proto, že dosavadní pravidla se podle Ústavního soudu ukázala v rozporu s Listinou základních práv a svobod, protože nebyla transparentní a neumožňovala přezkum postupu zdravotních pojišťoven.
Nová pravidla zasahují do takového spektra pomůcek, že se dají shrnout aspoň rámcově: „Zpřesněním právní úpravy bude především umožněna plná úhrada většího spektra zdravotnických prostředků, tedy i těch, které byly dosud hrazeny se spoluúčastí 25 procent z ceny skutečně uplatněné vůči pojištěnci. Přijetím novely navíc předejdeme nárůstu spoluúčasti na straně pojištěnců až o několik stovek milionů korun,“ shrnuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Změna pojišťovny jen omezeně

Může se však stát, že z nějakých důvodů budete chtít změnit svou zdravotní pojišťovnu. Nezapomeňte, máte na to jen dva termíny – pokud o přeregistraci požádáte do 31. března, budete k jiné pojišťovně převedeni od 1. července, pokud změnu ohlásíte do 30. září, přejdete k jiné pojišťovně od 1. ledna následujícího roku. 

Určitě si však předem ověřte, že všichni vaši lékaři mají uzavřenou smlouvu s vybranou novou pojišťovnou. Zdravotní pojišťovnu totiž můžete vyměnit zase až za rok. 

Kratší lhůta platí pro změnu ošetřujících lékařů, u nichž jsme registrováni, neboli praktického lékaře, gynekologa a zubaře – můžeme je změnit jednou za tři měsíce. Význam těchto lékařů stále narůstá. Mají zajišťovat naši zdravotní prevenci, běžnou léčbu a koordinovat léčbu u specialistů, proto je dobré, aby pacient k takovému lékaři cítil důvěru.

Péče o onkologické pacienty u praktika

Praktičtí lékaři od ledna nově sledují i onkologické pacienty, kteří úspěšně absolvovali léčbu u specialisty. Praktik tedy bude provádět pravidelná kontrolní vyšetření včetně laboratorních testů a vyšetření na přístrojích, jako je výpočetní tomografie (CT). Pacienti nebudou muset dojíždět na rutinní kontroly do vzdálených center, mělo by se ulevit jim i zdravotnickému systému. Sem je praktik pošle při případných komplikacích. „Je to příklad dobré praxe pro hledání racionálnější organizace péče o pacienty také v dalších oborech,“ hodnotí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Bílá plomba za peníze

Amalgám je v Evropské unii na ústupu ze zubních ordinací, ale jen pomalém – má mu to trvat až do roku 2030. Tento materiál je slitinou rtuti a dalších kovů, nejčastěji stříbra, mědi a cínu. Letos se z užívání stahuje ten nedózovaný, z něhož se zubní plomby připravují přímo v ordinaci, ovšem při míchání se z něj může rtuť odpařovat. Plomby nadále smějí být z amalgámu dózovaného, který je předem připravený v kapslích, a jeho použití nyní hradí zdravotní pojišťovny namísto nedózovaného. 

Už od roku 2018 hradí zdravotní pojišťovny všem dětem do 15 let věku a těhotným a kojícím ženám bílé zubní výplně ze skloionomerního cementu. Očekávalo se, že letos je bude hradit i ostatním pacientům, ale nestalo se tak. Pokud tedy budete chtít jiný materiál, který časem nezčerná, musíte si jej zaplatit sami. 

Problém s běžnými amalgámovými plombami není ani tak zdravotní, jako spíše ekologický. Rtuť, která je v nich obsažena, se totiž uvolňuje do životního prostředí třeba tehdy, když člověk zemře a jeho tělo je spáleno v krematoriu.

Víc peněz pro zdravotníky

V letošním roce budou mít zdravotníci ve veřejné sféře o něco víc peněz než loni, tak se třeba mohou na pacienty i víc usmívat. V návaznosti na v září vydanou novou podobu úhradové vyhlášky, která stanovuje výši úhrad zdravotních služeb lékařům a zdravotnickým zařízením, připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR nařízení vlády, které počítá se sedmiprocentním růstem tarifních platů sester, sanitářů a mladých lékařů. Všem sestrám a sanitářům tak vzroste plat v průměru o 2000 korun měsíčně. 

Čtyřicet tisíc sester ve směnném provozu dostane navíc ještě 5000 korun na příplatku za směnnost, což znamená, že si celkově polepší o 7000 korun, což je nárůst o 22 procent. Plat mladého lékaře průměrně vzroste o 2500 korun měsíčně. Kvalifikovaným lékařům pak platy vzrostou o dvě procenta. Celkově tak v roce 2019 půjde na platy zdravotníků v nemocnicích šest miliard korun navíc.
Stále však přetrvávají obavy z toho, že lékařů brzy ubude, protože jejich věkový průměr je dost vysoký, například u praktických lékařů pro dospělé a pro děti se pohybuje mezi 55 a 60 lety. Vláda však loni schválila program zvýšení počtu studentů medicíny o 15 procent a vyhradí na to 6,8 miliardy korun na příštích 11 let, což nedávno ve společném prohlášení ocenili děkani lékařských fakult v ČR.

Autor: